“Ylli që doli nga hiçi”! Media gjermane ngre në qiell të shtatë Jasir Asanin: Ka gjithçka për t’u quajtur një HERO KOMBËTAR

Media gjermane Spox.com i ka kushtuar një artikull Jasir Asanit. Është pikërisht ky lojtari i momentit te Shqipëria, bëmat e të cilit të gjithë i dini. Spox ka kaluar në një hap më tej duke e cilësuar edhe si një hero kombëtar, i cili doli nga hiçi, kur askush nuk e mendoi se lojtari në fjalë do të arrinte në nivele kaq të larta.

“Pas golit të tij kundër Moldavisë, Asani gjithashtu luajti një rol vendimtar në të katër ndeshjet e tjera kualifikuese të Kampionatit Evropian. Në fitoren 3-1 në Ishujt Faroe ai dha asistimin për golin e parë, më pas në barazimin 1-1 në Çeki i hapi rrugën barazimit shumë të rëndësishëm.

Pika tjetër e madhe e Asanit pasoi në shtator. Në ndeshjen më të mirë kundër Polonisë, pak minuta para pushimit, ai hyri nga e djathta, gjuajti me të majtën dhe goditi këndin e largët për të kaluar në avantazh, ngjashëm me atë që bëri kundër Moldavisë, por ndoshta pak më bukur. Dhe ndoshta diçka më e rëndësishme. Shqipëria mundi në fund Robert Leëandoëski 2-0 dhe kaloi në krye të grupit kualifikues E.

Dhe sigurisht që shqiptarët qëndrojnë ende aty pas fitores spektakolare 3-0 ndaj Çekisë të enjten. Sërish njeriu i mbrëmjes, Jasir Asani, sigurisht. 28-vjeçari kaloi herët në avantazh dhe më pas përgatiti golin e dytë të rëndësishëm pak pas pushimit. Që atëherë, Asani sigurisht ka atë që duhet për të qenë një hero kombëtar. Siç thashë, ai luajti vetëm për herë të parë për kombëtaren e Shqipërisë A rreth gjashtë muaj më parë.

I lindur në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, Shkup, ai fillimisht luajti për kombëtaren e Maqedonisë së Veriut në nivel të moshave. Vetëm në U21 ai luajti për herë të parë dhe vetëm një herë për Shqipërinë – dhe kjo në vitin 2016. U deshën plot shtatë vite deri në paraqitjen e radhës me fanellën e Shqipërisë, këtë herë me djemtë e mëdhenj”, shkruhet në “Spox.com”. /Sport Ekspres/

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.