Vala vdekjeprurëse e të nxehtit përfshin Evropën Jugore

Një valë të nxehti po përfshin pjesë të Evropës Jugore dhe Afrikës veriperëndimore, me temperatura të mundshme rekord në ditët në vijim.

Temperaturat pritet të kalojnë 40C (104F) në pjesë të Spanjës, Francës, Greqisë, Kroacisë dhe Turqisë.

Në Itali, temperaturat mund të arrijnë deri në 48.8C (119.8F). Një paralajmërim alarmi i kuq është lëshuar për 10 qytete, përfshirë Firencen dhe Romën.

Të martën, një burrë rreth të dyzetave vdiq pasi u rrëzua në veri të Italisë. Mediat italiane raportuan se punëtori 44-vjeçar po pikturonte linjat e kalimit të zebrës në qytetin Lodi, afër Milanos, para se të vdiste nga vapa. Ai u dërgua në spital ku më pas vdiq.

“Ne po përballemi me një valë të padurueshme të nxehti”, shkroi në Twitter politikani italian Nicola Fratoianni.

“Ndoshta është rasti që në orët më të nxehta merren të gjitha masat e dobishme për të shmangur tragjeditë si ajo që ndodhi sot në Lodi”.

Disa turistë në vend tashmë janë goditur nga nxehtësia, duke përfshirë një britanik jashtë Koloseut në Romë.

Vala e të nxehtit Cerberus – e quajtur nga Shoqëria Meteorologjike Italiane sipas përbindëshit me tre koka që shfaqet në ferrin e Dantes – pritet të sjellë kushte ekstreme në ditët në vijim.

Zyra Met thotë se temperaturat do të arrijnë kulmin të Premten dhe BBC Weather thotë se zona të mëdha të Evropës Jugore mund të shohin temperatura nga mesi i 40-ave – dhe ndoshta edhe më të larta.

Nxehtësia ka të ngjarë të vazhdojë edhe në fundjavë, dhe në Pragë, kryeqyteti çek, temperaturat mund të arrijnë deri në 36C  të shtunën, sipas BBC Weather – nga mesatarja prej 24C në korrik.

Temperatura më e nxehtë ndonjëherë në Evropë prej 48,8 gradë Celsius u regjistrua pranë Sirakuzës në ishullin italian të Siçilisë në gusht 2021.

Më shumë se 60,000 njerëz vdiqën në Evropë si pasojë e të nxehtit vitin e kaluar. Frika është se kjo valë e të nxehtit mund të shkaktojë shumë më shumë vdekje këtë verë.

Vala e të nxehtit është një periudhë e motit të nxehtë ku temperaturat janë më të larta se sa priten për periudhën e vitit.

Ekspertët thonë se periudhat e motit jashtëzakonisht të nxehtë po bëhen më të shpeshta dhe ndryshimi i klimës do të thotë se tani është normale të përjetohen temperatura rekord.

Qendra Evropiane për Parashikimet e Motit me Distanca të Mesme tha se në nivel global, qershori i këtij viti ishte më i nxehti i regjistruar.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.