Ukrainasit publikojnë pamjet kur hedhin në erë selinë e luftëtarëve të Ramzan Kadyrovit

Këshilltari i ministrit të Brendshëm ukrainas, Anton Gerashchenko në platformën X, ka publikuar një video që tregon momentin sesi ukrainasit hedhin në erë “selinë” e luftëtarëve të Ramzan Kadyrovit, njeriut të besueshëm të presidentit rus Vladimir Putin.

“Në Energodar, qytetin dhe komunën në veriperëndim të rajonit Zaporizhzhia, është herë në erë selia e luftëtarëve të Kadyrovit. Është zhvilluar nga lëvizja lokale e rezistencës, që e koordinoi Shërbimi Informativ i Mbrojtjes të Ukrainës”, tha Gerashchenko.

“Nga shpërthimi janë dëmtuar zyrat e improvizuara të njësisë OMON Akhmat-1 të Rosgvardia (Garda Kombëtare e Rusisë), si dhe veturat e parkuara në oborr”, u tha ndër tjera nga Gerashchenko.

Si pasojë e kësaj shpërtheu një zjarr i madh, e të dhënat për numrin e të vdekurve dhe plagosurve të luftëtarëve të Kadyrovit po mblidhen akoma nga autoritetet ukrainase.

Kujtojmë se nga fillimi i luftës lideri çeçen kishte dalë haptazi në krah të Vladimir Putinit, duke mbështetur pushtimin rus të Ukrainës.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.