Tri mënyra për të mposhtur përgjumjen pas një dreke të bollshme: Ju duhen vetëm 15 minuta

Çdo gjë përtej kësaj “nuk funksionon”

Sa herë që hamë më shumë se sa është planifikuar, ndihemi të lodhur dhe kemi dëshirën të “rrotullohemi” në shtrat.

Ndodh një rënie fizike dhe mendore dhe kjo më së shumti gjatë festave, sepse ushqimi i bollshëm e largon vëmendjen nga sasia e nevojshme.

Lind pyetja, cila është gjëja më e mirë për të mposhtur lodhjen – flemë, pimë kafe apo bëjmë shëtitje?

Ka shumë faktorë që mund të kontribuojnë në përgjumjen e kësaj pasditeje, duke përfshirë gjumin e keq, zgjedhjen e keqe të ushqimit ose shumë ushqim në drekë, mungesën e dritës së diellit, mungesën e stërvitjes ose hidratimi i pamjaftueshëm, transmeton Telegrafi.

Nëse doni ta zgjidhni këtë përgjumje, ka disa këshilla, secila prej të cilave merr 15 deri në 20 minuta:

Të dremiteni, po apo jo

Shumica e njerëzve e ndiejnë nevojën për të bërë një sy gjumë pasdite, por vetëm një përqindje e vogël prej nesh as që mund ta imagjinojë gjumin gjatë ditës. Në atë rast duhen gjetur mënyra të ndryshme për të kapërcyer lodhjen, gjë që është konfirmuar nga Shoqata Psikologjike Amerikane. Megjithatë, një sy gjumë i shkurtër prej 15 deri në 20 minuta është vërtetuar se ka shumë përfitime:

– “Mbushni bateritë”
– Rregullon disponimin
– Ulni stresin dhe presionin e gjakut
– Përmirësoni vigjilencën dhe do të parandaloni gabimet në vendimmarrje

Megjithëse kërkimet kanë treguar se një sy gjumë 30 deri në 60 minuta mund të rrisë kreativitetin dhe kujtesën, dremitjet më të gjata mund t’ju ngadalësojnë dhe prishin orarin tuaj të gjumit të natës, veçanërisht nëse flini vonë pasdite. Koha më e mirë për t’u shtrirë për 15 deri në 20 minuta është nga ora 12:30 deri në 14:30. Matthew Walker, autor i librit “Pse flemë”, rekomandon dremitjen për të kuptuar më mirë ritmin tuaj natyror cirkadian dhe ciklet e gjumit.

Një shëtitje

Nëse një sy gjumë pas drekës nuk është një opsion për shkak të punës suaj, do të ishte më mirë të bëni një shëtitje 15 deri në 20 minuta para ose pas drekës. Përveç kësaj, ekspertët theksojnë se dremitjet duhet të shmangen nga personat që nuk kanë gjumë të fortë gjatë natës, sepse në këtë mënyrë do të arrijnë rezultate negative. Walker thekson se dremitja nuk ndihmon në kompensimin e gjumit të keq. Nevoja për të fjetur mund të jetë gjithashtu një shenjë e diçkaje më serioze, si apnea e gjumit, anemia, problemet e tiroides, diabeti ose depresioni.

Kafja

Nëse ndiheni sikur keni nevojë për diçka për t’ju zgjuar pasdite, merrni parasysh një dozë kafeine përpara se të bëni një sy gjumë ose të dilni për një shëtitje. Kafeja mund të ndihmojë në rritjen e vigjilencës tuaj. Shumë shkencëtarë kanë theksuar se kafeina jep një shtysë të mirë, veçanërisht nëse keni detyrime dhe keni nevojë për fokus gjatë ditës.

Arsyeja kryesore e nevojës për dremitje

Ushqimet që zgjidhni të hani gjatë ditës mund të luajnë një rol të madh nëse keni nevojë për një sy gjumë pasdite. Ushqimet e përpunuara, ushqimet dhe pijet e pasura me sheqer ose shumë ushqime (madje edhe proteina) mund të nxisin trupin tuaj të kalojë në modalitetin e tij natyral të “pushimit dhe tretjes”. Për të ndihmuar trupin tuaj të rregullojë më mirë ciklet tuaja natyrale të gjumit, mund të merrni suplemente të vitaminës D. /Telegrafi/

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.