Tregojnë të dhënat/ Djali i George Soros ka vizituar Shtëpinë e Bardhë disa herë që kur Biden mori detyrën

Përkthyer dhe përshtatur nga Foxnews

Alexander Soros, djali i miliarderit liberal George Soros, ka bërë vizita të shpeshta në Shtëpinë e Bardhë që kur Presidenti Biden mori detyrën në vitin 2021, duke u takuar me zyrtarë të lartë në emër të babait të tij, 92-vjeçarit George Soros.

Soros, i cili ka punuar për të mbajtur pushtetin e babait të tij ndërsa ka ndihmuar në përpjekjet për mbledhjen e fondeve për Partinë Demokratike – ka vizituar Shtëpinë e Bardhë të paktën 14 herë që nga tetori 2021 dhe ka pasur takime me zyrtarë të shumtë në vitin 2022, sipas regjistrave të vizitorëve të Shtëpisë së Bardhë të siguruara nga Fox News Digital.

Regjistrat që detajojnë vizitat e Soros në Shtëpinë e Bardhë u raportuan për herë të parë nga New York Post të shtunën dhe zbuluan se djali i miliarderit bëri një vizitë në Shtëpinë e Bardhë më 1 dhjetor 2022, ditën kur u takua me shefin e atëhershëm të stafit Ron, ndihmësen e Klain, Nina Srivastava, e cila gjithashtu shërbeu në fushatën presidenciale të Biden.

Ajo vizitë e dhjetorit në Shtëpinë e Bardhë, sipas Post, u zhvillua në të njëjtën ditë dhe më pas u shtrua një darkë shtetërore ku mori pjesë Alexander Soros për të nderuar gjithashtu edhe presidentin francez Emmanuel Macron dhe gruan e tij, Brigitte.

Një ditë më vonë, më 2 dhjetor të vitit të kaluar, të dhënat treguan se Soros pati takime me Mariana Adame, këshilltare e këshilltares së presidentit dhe zëvendës këshilltarin e sigurisë kombëtare, Jonathan Finer.

Të dhënat treguan se vizitat e mëparshme në Shtëpinë e Bardhë nga Soros, i cili shërben si kryetar i Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur, të themeluar nga babai i tij në vitet 1990, përfshinin takime të mëparshme të vitit 2022 me Adame më 14 tetor, Srivastava më 14 shtator dhe Finer në tre raste të ndryshme si më (15 dhjetor, 6 tetor dhe 15 shtator).

Regjistri i përditësuar i vizitorëve zbuloi gjithashtu se Soros kishte takime në Shtëpinë e Bardhë me Kimberly Lang, atëherë asistente ekzekutive e Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare, më 6 tetor, si dhe ish-këshilltaren e Klain Madeline Strasser më 29 tetor 2021 dhe 22 prill 2022.

Drejtori i Projektit të Mbikëqyrjes së Fondacionit Heritage, Mike Howell i tha Fox News Digital se vizitat e Alexander Soros në Shtëpinë e Bardhë janë shqetësuese, pasi familja Soros “i ka bërë dëm të pallogaritshëm vendit tonë”. Ai vazhdoi duke thënë se: “Vdekja dhe shkatërrimi i politikave të tyre janë të dukshme në kufijtë tanë dhe në qytetet tona të infektuara nga krimi. E majta është e varur nga paratë e tyre dhe ata as që mundohen t’i fshehin më.”

Llogaritë e mediave sociale të Alexander Soros dokumentojnë takime të shumta me udhëheqës të profilit të lartë nga e gjithë bota, duke shfaqur foto të djalit të miliarderit liberal me ish-kryetaren e Dhomës Nancy Pelosi, D-Calif dhe Cindy McCain, e cila shërbeu si ambasadore e SHBA-së në Agjencitë e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë nga nëntori 2021 deri në prill 2023 dhe është e veja e ish-senatorit të ndjerë John McCain, R-Ariz.

Fotot e tjera të shpërndara në llogarinë e tij në Instagram treguan Alexander Soros duke qëndruar përkrah ish-presidentit Barack Obama, udhëheqësit të shumicës në Senat, Chuck Schumer, D-N.Y. dhe Macron.

Familja Soros kohët e fundit u vu nën kritika për përfshirjen e saj në nxitjen e prominimit të Prokurorit të Qarkut të Manhattan, Alvin Bragg, hetimet e të cilit ndaj Trump çuan në një padi ndaj ish-presidentit javën e kaluar.

Fox News Digital raportoi më parë se në maj të vitit 2021, George Soros shtyu 1 milion dollarë për PAC Color of Change, i cili u kthye dhe shpenzoi shumë, duke mbështetur kandidaturën e Bragg.

Djali i Soros, Jonathan Soros dhe gruaja e Jonathanit, Jennifer Allan Soros, gjithashtu dhuruan drejtpërdrejt për fushatën e Bragg, sipas të dhënave të financimit të fushatës në Nju Jork të shqyrtuara nga Fox News Digital.

Më 26 prill 2021, Jonathan Soros dërgoi një çek prej 10,000 dollarësh në arkën e prokurorit të qarkut, tregojnë gjithashtu dosjet shtetërore. Tre ditë më vonë, më 29 prill, Jennifer Allan Soros shtoi një kontribut prej 10,000 dollarë në fushatë. Ndërsa individë të tjerë i dhanë më shumë para të drejtpërdrejta fushatës së tij, çifti ishte ndër donatorët më të mëdhenj.

Kontributet ishin gjithashtu të pazakonta për çiftin, pasi ata përgjithësisht nuk përfshihen financiarisht në garat e avokatëve të qarkut, megjithëse kanë dhuruar për fushatat e tjera politike të Nju Jorkut dhe grupet e çështjeve. Jonathan Soros nuk iu përgjigj kërkesës së Fox News Digital për komentet mbi donacionet e Bragg.

George Soros, nga ana tjetër, ka financuar gara të shumta prokurorësh me miliona dollarë në vitet e fundit.

Operacioni i prokurorit të qarkut të Soros zakonisht përfshinë arkëtarin e tij për një kohë të gjatë, Whitney Tymas, duke krijuar komitete të veprimit politik “pop-up” në shtetet ku ai synon garat. Pasi të jetë ngritur, financuesi injekton para në PAC, të cilat priren të shpenzojnë qindra mijëra dollarë për të mbështetur kandidatët e tij të preferuar. PAC-të zakonisht shpërbëhen pas zgjedhjeve.

Në rastin e Bragg, kjo nuk ndodhi. Në vend të kësaj, Soros dhuroi 1 milion dollarë në maj të vitit 2021 për Color of Change PAC, i cili në javët në vijim shpenzoi para për të mbështetur kandidaturën e Bragg.

Lajmi i plotë në gjuhën angleze:

https://www.foxnews.com/politics/george-soros-son-visited-white-house-dozen-times-since-biden-took-office-records-show

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.