Sulmet ndaj Izraelit, si po frymëzohet Irani nga Al-Qaeda?

Tensionet vetëm rriten orë pas ore në Lindjen e Mesme. Lajme të reja shqetësuese vijnë nga rajoni që kërcënojnë një përkeqësim të mëtejshëm të krizës së paprecedentë të shkaktuar nga sulmi i Hamasit ndaj Izraelit. Një nga pikat më delikate të krizës është mundësia e një zgjerimi të konfliktit në vendet fqinje, veçanërisht në Iran. Shqetësimi për shtetin hebre është se Forcat Mbrojtëse të Izraelit (IDF) mund t’i duhet të përballen njëkohësisht me një sulm të fortë nga përfaqësuesit e Teheranit nga kufijtë jugorë dhe veriorë. Hezbollahu, shteti libanez brenda shtetit, besohet të jetë organizata më e fuqishme paraushtarake në rajonin e Lindjes së Mesme. Sipas vlerësimeve më të kujdesshme të ekspertëve, ajo mund të ketë 20 mijë luftëtarë dhe po aq rezervistë dhe merr 700 milionë dollarë në vit financime nga regjimi i ajatollahëve.

Armët kimike

Sipas faqes së internetit Axios, forcat mbrojtëse të Shtetit Hebraik gjetën në trupin e një prej milicëve islamikë që morën pjesë në masakrën e 7 tetorit një pajisje USB që përmbante udhëzime, pjesë e një manuali të Al-Qaedës nga viti 2003, për ndërtimin e një “Pajisje helmuese me cianid”. Departamenti për mospërhapjen e armëve të shkatërrimit në masë i Ministrisë së Punëve të Jashtme në Tel Aviv dërgoi tashmë një komunikim konfidencial të enjten në ambasadat e tij në dhjetëra kryeqytete në botë me temën: “Synimi i Hamasit për të përdorur armë kimike”. Diplomatët izraelitë u udhëzuan që t’ua kalonin informacionin homologëve të tyre dhe të theksonin se si Hamasi “mund të kryejë sulme të ngjashme me ato të ISIS”.

IntelBrief: Shadow Israel-Iran War Escalates, Threatening to Derail Nuclear  Talks - The Soufan Center

Bombat EFP

Nga ana tjetër, sapo Izraeli të nisë një ofensivë tokësore brenda Rripit të Gazës, Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) do të duhet të përballen, mes kërcënimeve të tjera të shumta, me një armik veçanërisht të frikshëm: eksplozivët EFP, që terrorizuan forcat amerikane në Irak. Konkretisht, duke pritur për ushtarët e Tel Avivit midis tuneleve, kurtheve dhe rrënojave, do të kishte një lloj të veçantë të pajisjes shpërthyese të improvizuar (IED) të teknologjisë iraniane, të quajtur Penetrator i Formuar Eksploziv . Me fjalë të tjera, ne po flasim për eksploziv depërtues të prodhuar duke përdorur pajisje shtëpiake. Arma ka fituar famë për rrezen e saj, potencialin shkatërrues dhe aftësinë për të shkaktuar dëme të rënda si në automjete ashtu edhe në personel.

Tensionet Izrael-Iran

Konfirmimi se sa potencialisht shpërthyese është situata në Lindjen e Mesme është deklarata e ministrit të Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian, i cili paralajmëroi Tel Avivin dhe Shtetet e Bashkuara se Lindja e Mesme rrezikon të dalë jashtë kontrollit. “Unë paralajmëroj Shtetet e Bashkuara dhe delegatin e saj se nëse nuk ndalojnë menjëherë krimin kundër njerëzimit dhe gjenocidin në Gaza, çdo gjë është e mundur në çdo moment dhe rajoni do të dalë jashtë kontrollit. “Përgjigja nga autoritetet izraelite ka ardhur edhe në mënyrë indirekte. Nil Barkat, ministër i ekonomisë izraelite, në një intervistë ekskluzive për The Mail të dielën premtoi se do t’i “presë kokën gjarprit” dhe do të nisë një sulm ushtarak kundër Irani nëse lëvizja shiite që ata mbështesin do t’i bashkohej luftës kundër Izraelit.

Iran gleefully eyes the protests in Israel, looking for weaknesses to  exploit | Middle East Institute

Lufta e Tretë Botërore

Në një koment që u shfaq së fundmi në shtypin britanik, sipas admiral Lord West, ish-kreu i Marinës së Madhërisë së Saj, skenari i një Lufte të Tretë Botërore , edhe pse i largët për momentin, nuk mund të përjashtohet plotësisht. Nëse do të ndodhte përshkallëzimi midis Tel Avivit dhe Teheranit, në fakt do të ekzistonte një rrezik real i një përplasjeje të drejtpërdrejtë midis Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar, Izraelit dhe Arabisë Saudite nga njëra anë kundër Iranit, Libanit, Sirisë dhe Rusisë nga ana tjetër. Analiza e Lord West thekson rëndësinë e rolit të Vladimir Putin, një aleat i madh i sirianëve dhe iranianëve, por nuk merr parasysh një tjetër lojtar strategjik, Kinën. Rusia në fakt e ka bërë të ditur se po koordinon politikën e saj në Lindjen e Mesme së bashku me Pekinin dhe presidenti Xi Jinping ka dërguar gjashtë anije luftarake në zonë.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.