Sulm me thikë në një shkollë, vritet një mësues e plagosen dy persona tjerë

Një mësues është vrarë dhe dy persona janë plagosur rëndë në një sulm me thikë në një shkollë në Francë, thonë zyrtarët, shkruan BBC.

Gerald Darmanin, ministri i Brendshëm francez, tha se sulmi ndodhi në shkollën e mesme “Gambetta” në qytetin verior të Arras, ndërsa sulmuesi është arrestuar.

“Sulmuesi bërtiti ‘Allahu Akbar’, ose ‘Zoti është më i madhi’, gjatë sulmit”, tha policia për agjencinë e lajmeve AFP, transmeton Klankosova.tv.

Ai dyshohet të jetë rreth të 20-tave.

Kanali francez BFMTV ka raportuar se edhe vëllai i sulmuesit është kapur nga policia.

Televizioni tha se personi i vrarë ishte një mësues i gjuhës frënge, ndërsa një mësues sporti gjithashtu u godit me thikë dhe u plagos.

Mediat lokale kanë raportuar se sulmuesi ishte një ish-nxënës i shkollës.

Ndërkaq sipas policisë situata është në kontroll.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.