Sondazhi nga NDI: BDI partia me besueshmërinë më të madhe në taborin shqiptar (FOTO)

Bashkimi Demokratik për Integrim vazhdon të mbetet partia me besueshmërinë më të madhe tek votuesit në Maqedoninë e Veriut, këtë e ka dëshmuar së fundmi dhe një sondazh i realizuar nga Instituti Demokratik Kombëtar (NDI).

Nga partitë e taborrit shqiptar, BDI kryeson listën si partia më e votuar me gjithsej 8 përqind, pasuar nga Aleanca për Shqiptarët me 3 përqind, Lëvizja Besa me 1 përqind për të përfunduar me Alternativën dhe Partinë Demokratike Shqiptare me përqindje zero.

Nga partitë maqedonase, opozitarja VMRO-DPMNE kryeson me 17 përqind, pasuar nga LSDM me 12 përqind.

1 përqind e të anketuarve kanë zgjedhur opsionin “të tjerët”, 26 përqind prej tyre kanë refuzuar të japin përgjigje e po aq edhe kanë thënë se nuk votojnë.

Anketa nga NDI u realizua në periudhën shkurt-mars të këtij viti dhe me numër total 1002 persona të përfshirë në anketim.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.