Si ndikon klori i pishinave në trupin tuaj

Klori është një dezinfektues kimik i shtuar në pishina për të vrarë mikrobet. Në formën e tij origjinale të gazit, klori është një kimikat shumë irritues dhe i dëmshëm.

Kur shtohet në ujin e pishinës, klori teknikisht shndërrohet në kimikate acid hipoklorik dhe anion hipoklorit, të cilët dezinfektojnë ujin dhe konsiderohet i sigurt në përqendrimin e duhur.

Ata që pëlqejnë pishinat duhet të zbulojnë se uji i klorur shkakton efekte anësore të padëshiruara. Kur përqendrimi i klorit është shumë i lartë, ai gjithashtu mund të shkaktojë simptoma të ngjashme me alergjinë. Zbuloni mënyrat se si klori mund të ndikojë në trupin tuaj.

Mund të shkaktojë lëkurë të thatë dhe skuqje

Klori dhe kimikatet e tjera në ujin e pishinës mund të irritojnë dhe thajnë lëkurën. Njerëzit nuk mund të jenë alergjikë ndaj klorit, por ju mund të jeni të ndjeshëm ndaj kimikateve dhe të keni reaksione të lëkurës që në fakt janë dermatit irritues të shkaktuar nga mbindjeshmëria ndaj klorit.

Uji i klorur mund të shkaktojë simptoma irrituese të lëkurës si:

-Lëkurë e thatë

-Lëkurë e kuqe

-Kruajtje dhe skuqje

-Shpërthimet e ekzemës ose psoriazës

Hulumtimet tregojnë se notarët e shpeshtë janë më të prirur ndaj dermatitit alergjik të kontaktit ose “dermatitit të ujit të pishinës”. Kjo skuqje që shkakton kruajtje shkaktohet nga kimikatet e pishinës si klori.

Nëse keni psoriasis, një çrregullim autoimun i lëkurës që shkakton njolla të trasha të lëkurës të zbardhur dhe luspa të argjendta, zhytja në pishinë mund të përkeqësojë më tej këtë gjendje.

Klori gjithashtu mund të përkeqësojë simptomat e ekzemës, një çrregullim i lëkurës që shkakton njolla të thata dhe kruarje të lëkurës – transmeton Top Channel.

Nëse lëkura juaj është e ndjeshme ndaj klorit, Akademia Amerikane e Dermatologjisë sugjeron:

-Hidratoni lëkurën tuaj përpara se të hidheni në pishinë

-Shpëlajeni me ujë të ngrohtë pasi të keni mbaruar notin

-Përdorni butësisht një peshqir për t’u tharë

-Aplikoni krem hidratues në lëkurën e lagur

Mund të shkaktojë tharje të flokëve

Uji i klorur shpërndan vajrat që mbulojnë dhe mbrojnë flokët tuaj, gjë që mund t’i bëjë flokët tuaj më të prirur ndaj dëmtimit dhe tharjes. Klori gjithashtu zbërthen proteinat në flokët tuaj, duke rritur rrezikun e thyerjes së flokëve. Njerëzit me flokë të bardhë ose biond janë më të rrezikuar sepse flokët kanë më pak melaninë (ajo që i jep ngjyrë lëkurës dhe flokëve) për ta mbrojtur atë.

Për të mbajtur flokët tuaj të shëndetshëm ndërsa notoni, sugjerohet:

-Aplikoni vaj përpara se të notoni

-Vendosni një kapak noti për t’i mbajtur flokët larg klorit

-Shpëlajeni flokët para notit për të shmangur thithjen e klorit

-Shpëlajeni dhe lani flokët pas notit me një shampo për të hequr klorin

Mund të shkaktojë probleme të frymëmarrjes

Nivelet e larta të klorit të kombinuar lëshojnë kloramina në ujë dhe ajër, të cilat mund të jenë shumë irrituese. Klori i kombinuar është klori që është lidhur me mikrobet dhe mbeturinat për të dezinfektuar pishinën.

Nëse një pishinë ka krijuar nivele të larta të kloraminës, mund të përjetoni probleme të frymëmarrjes, si:

-Kollitjes

-Fëshfëritje

-Sulmi i astmës

-Kruarje e hundës, rrjedhje ose mbytje

Pishinat grumbullojnë kloraminë kur klori përzihet me djersën, papastërtitë, jashtëqitjen, urinimin dhe qelizat e vdekura të lëkurës. Edhe kërcimi në pishinë me deodorant ose grim mund të krijojë kloraminë.

Kloraminat gjithashtu shndërrohen në gaz rreth zonës së pishinës. Një pishinë që ka krijuar shumë kloramina shpesh ka një erë të fortë kimike, të cilën njerëzit gabimisht e quajnë “erë klori”. Kloraminat në ajër zakonisht janë përgjegjëse për problemet e frymëmarrjes gjatë ose pas notit. Kjo është më e zakonshme në pishinat e brendshme sepse ato nuk janë aq të ajrosura që të lejojnë kloraminën të largohet nga zona.
Mund të shkaktojë irritim të syve

Klori mund të shkaktojë efekte anësore në sy, si:

-Djegia

-Kruarje

-Skuqje

-Sytë e thatë

-Pamje e turbullt

Kloraminat e çliruara kur klori kombinohet me mbetjet njerëzore irritojnë sytë.

Akademia Amerikane e Oftalmologjisë sugjeron shpëlarjen e syve me ujë të freskët pas notit për të ndihmuar në largimin e ujit të klorur nga sytë tuaj.

Mund të çojë në dhëmbë të verdhë

Klori dhe kimikatet e tjera të pishinës mund të shkaktojnë që dhëmbët e njerëzve të formojnë njolla të verdha dhe kafe, të njohura si guri i notit. Kjo njollë ndodh sepse pH e pishinave të klorur është më e lartë se pështyma juaj, e cila zbërthen proteinat që mbrojnë dhëmbët nga tendosja dhe krijimi i gurëve. Pishinat e klorit gjithashtu mund të gërryejnë smaltin, gjë që ju bën më të prirur të përballeni me njollat.

Megjithatë, nuk ka gjasa që dhëmbët tuaj të zverdhen pasi të vizitoni pishinën tuaj lokale disa herë në javë. Hulumtimet tregojnë se notarët dhe zhytësit konkurrues, veçanërisht ata që kalojnë më shumë se gjashtë orë në javë në pishinë, kanë më shumë gjasa të kenë dhëmbë të verdhë.

Masters Swimming në SHBA rekomandon larjen e dhëmbëve përpara se të notoni për të ndihmuar në parandalimin e grumbullimit të kimikateve të pishinës në pllakë. Pas një noti, shpëlajeni gojën me ujë të freskët për të ndihmuar në rivendosjen e niveleve të pH të gojës. Larja me furçë mund të jetë shumë e ashpër në smaltin tuaj pas një noti.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.