Shenjat që tregojnë se keni një vjehërr xheloze dhe çfarë të bëni për këtë

Hidh shampanjën – u martove! Por tani mund ta gjeni veten duke u përballur me shumë tipare të tmerrshme të një vjehrre xheloze.

Pasi një nënë dhuron fëmijën e saj të çmuar, ata mund të bëhen xheloze për të gjithë dashurinë që merrnin nga djali i tyre tani duke ju dhënë juve dhe tani ata bëhen të zemëruar ndaj jush.

Megjithatë, nuk jeni faji juaj që ju zgjodhi djali i saj – ai është në një moment të jetës së tij ku është gati t’i japë dikujt tjetër dashurinë e tij të pakushtëzuar.

Ka shumë arsye të tjera që një vjehër mund të jetë xheloze për nusen e saj të re që mund të përfshijnë ndjenja braktisjeje dhe humbjeje, ndjenja e saj sikur djali i saj pushoi së foluri me të kur të takoi dhe së fundi, ajo madje mund të ndjehet i frikësuar nga ju.

Si e kuptoni nëse vjehrra juaj është xheloze për ju? Kontrolloni duke u njohur me këto shenja xheloze të vjehrrës së mëposhtme.

12 Shenjat që tregojnë se vjehrra juaj është xheloze:

1. Ajo nuk respekton kufijtë tuaj.
Një vjehër xheloze nuk do t’i respektojë kurrë kufijtë tuaj dhe ju do ta gjeni veten vazhdimisht të frustruar nga kjo. Ajo ende mendon se i vendos rregullat dhe nuk i intereson mendimi, dëshirat apo nevojat tuaja.

Ajo e tregon këtë duke folur për ju, duke mos ju dëgjuar, duke diskutuar plane familjare pa ju, duke u shfaqur plotësisht pa paralajmërim dhe duke ju pushtuar shpeshherë privatësinë.

2. Ajo përpiqet të marrë kohë nga ju dhe burri juaj.
Ajo gjithmonë do të dëshirojë të kalojë çdo sekondë të çdo dite duke folur dhe duke kaluar kohë me burrin tuaj. Ju mund të ndiheni sikur ajo po përpiqet t’ju largojë dhe se ajo nuk e respekton kohën ose marrëdhënien tuaj me djalin e saj.

Sigurisht, ajo do të luajë rolin e viktimës duke thënë se thjesht dëshiron të kalojë kohë cilësore me të. Megjithatë, ka një vijë këtu, dhe tani, të dy e dini se ajo e ka kaluar atë.

3. Ajo flet me burrin tuaj pas shpine.
Nuk është se partneri juaj duhet t’ju tregojë gjithçka që flet me nënën e tij. Megjithatë, ai duhet t’ju tregojë nëse ajo po flet për ju pas shpine, pasi nuk është e drejtë me ju. Nuk mund të kesh fjalën në një bisedë ku nuk je i përfshirë – plus, kjo është qartë mënyra e saj për t’ju vënë qëllimisht në dritën më të keqe të mundshme përballë burrit tuaj.

Ekziston një nivel tjetër besimi midis jush dhe partnerit tuaj kundrejt besimit midis tyre dhe nënës së tyre. Zakonisht, lidhja mes jush dhe partnerit tuaj është më e fortë, pasi është normale të ankoheni për prindërit me të tjerët. Kjo potencialisht mund të krijojë një përçarje midis jush dhe vjehrrës suaj që mund të bëhet një situatë shumë e ndërlikuar dhe e vështirë gjatë rrugës.

4. Ajo ju flet përmes djalit të saj.
Kjo quhet trekëndëshimi i dikujt. Ajo ju flet përmes djalit të saj sepse nuk ju respekton aq sa të flasë ballë për ballë me ju.

Kjo mund të jetë irrituese, ndërkohë që në të njëjtën kohë ju bën të bëni të njëjtën gjë si përgjigje, për shkak të natyrës së vogël të kësaj sjelljeje që rezulton nga trekëndëshimi. Ajo mund t’ju ndajë më tej ju dhe djalin e saj duke e bërë këtë, pasi kjo ju vë stres të treve.

5. Ajo fut një pykë mes jush dhe djalit të saj.
Disa vjehrra mund të jenë shumë toksike. Ata fjalë për fjalë do të bëjnë gjithçka që munden për të përzënë sa më shumë distancë mes jush dhe djalit të saj, në mënyrë që ju të dy të arrini në një ngërç dhe thjesht të dëshironi të hiqni dorë.

6. Ajo ju vë kundër burrit tuaj.

Nëse ajo nuk ju pëlqen ose është xheloze për të gjithë kohën që po kaloni me djalin e saj, një vjehër toksike do të përdorë çdo truk manipulues në mëngën e saj për të vënë ju dhe djalin e saj kundër njëri-tjetrit.

Ajo gjithashtu mund të përpiqet të ndezë debate mes jush dhe kjo mund të rezultojë në një ndarje midis jush, si dhe juve dhe vjehrrës suaj.

7. Ajo saboton planet tuaja.
Ajo mund të ndërhyjë në planet tuaja, ose t’i ndërpresë ato me qëllim, në mënyrë që të testojë besnikërinë tuaj ndaj saj, duke punuar gjithashtu për të krijuar tension. Kjo mund të bëhet e paqëndrueshme nëse ndodh shpesh sepse mund t’ju bëjë të distancoheni më shumë nga ajo dhe nga burri juaj.

8. Ajo ju injoron.
Vjehrra juaj mund t’ju injorojë në mbledhjet familjare, festa dhe më shumë nëse nuk ju miraton dhe dëshiron që mosmiratimi i saj të përkthehet në shkaktimin e problemeve martesore mes jush dhe burrit tuaj.

Ajo do të përpiqet çdo gjë për t’ju përjashtuar dhe kurrë nuk do t’ju japë kohën e ditës, pasi gjithmonë do t’ju injorojë dhe nuk do të përfshihet në biseda.

9. Ajo krijon një mjedis stresues.
Ajo do të përpiqet ta bëjë jetën tuaj një ferr nëse nuk ju pëlqen dhe do t’ju bëjë të stresuar aq shumë sa të doni vetëm të bërtisni dhe të grisni gjithçka që është në dorë.

Ajo do të bëjë të pamundurën që t’ju mbajë në një gjendje stresi të vazhdueshëm duke ju mposhtur me praninë e saj, ndryshimet në plane, shqetësimet e saj të shpeshta dhe ndërhyrjet e saj në martesën tuaj.

10. Ajo flet keq për ju njerëzve të tjerë në familjen tuaj.
Kushdo tjetër në familjen e partnerit tuaj, pavarësisht nëse ai ka vëllezër e motra, kushërinj, halla ose stërstërgjyshe Trudie, e cila është pothuajse e shurdhër në të dy veshët, vjehrra juaj do të sigurohet që të flasë për plehrat pas shpine dhe të përpiqet të bindë e gjithë familja të qëndrojë me besnikëri pas saj në anën e saj të çdo historie.

Ajo po bën një përpjekje të llogaritur për t’ju tërhequr zvarrë nëpër baltë për t’u siguruar që burri juaj do të qëndrojë pranë saj – jo juaji.

11. Ajo nxit kaos kështu që ju nuk mund të duket se bëni asgjë siç duhet.
Ju ndiheni sikur nuk mund të bëni asgjë të drejtë, sepse vjehrra juaj gjithmonë ju thotë se keni bërë diçka të gabuar ose se çfarëdo që keni bërë nuk ishte mjaft e mirë. Ose ajo ju pengon kudo që shkoni me mënyrat e saj të ndërhyrjes.

Asgjë që bëni nuk merr kurrë vulën e saj të miratimit dhe ajo dyfishohet duke prishur përpjekjet tuaja për të bërë diçka. Kuptohet, po ju çmend. (Vetëm ajo që ajo donte!)

12. Ajo ju kritikon vazhdimisht.
Ajo gjithmonë kritikon punën tuaj ose përpjekjet tuaja për të qenë pjesë e familjes së saj. Ajo do t’i bëjë komente të vrazhda, kritike dhe pasive-agresive ndaj burrit tuaj ose anëtarëve të tjerë të familjes dhe do ta bëjë rraskapitëse durimin e qëndrimit të saj negativ të vetëm dhe ndjenjave xhelozie e të neveritshme ndaj jush.

Si të trajtoni një vjehër xheloze
Për të përballuar këtë situatë toksike me vjehrrën tuaj, ka disa gjëra që mund të provoni dhe bëni për të ndrequr gjërat mes jush dhe asaj dhe të përpiqeni ta manipuloni atë që t’ju pëlqejë, dhe ndoshta edhe të mos jetë më aq xheloze.

Gjëja e parë që duhet të bëni, nëse është e mundur, është të përpiqeni të kuptoni se nga vjen ajo dhe shkakun e ndjenjave të saj. Merrni parasysh sjelljen e saj dhe identifikoni cilat janë shkaktarët dhe pasiguritë e saj. Kjo duhet t’ju japë një pasqyrë dhe qartësi rreth asaj se pse ajo po tregohet kaq keqdashëse ndaj jush dhe është xheloze për ju – dhe mund t’ju ndihmojë të kuptoni se si ta njoftoni më mirë se dëshironi të përpiqeni të kapërceni hendekun midis jush.

Ju dëshironi të përpiqeni të krijoni një marrëdhënie të fortë me të, në mënyrë që ajo të mësojë t’ju dojë dhe t’ju besojë. Për ta bërë këtë, duhet t’i kushtoni asaj shumë vëmendjen që ajo kërkon, gjë që, natyrisht, nuk do të jetë e lehtë nëse ajo po punon në mënyrë aktive për të krijuar një marrëdhënie toksike midis jush dhe burrit tuaj.

Sipas hipnoterapistit klinik dhe ekspertit të familjes, Keya Murthy, mënyra për të trajtuar një vjehër xheloze është të jesh e hapur dhe e sinqertë. “Mënyra për të fituar një armik nuk është përmes agresionit apo lajkave, por komunikimit. Flisni me të dhe përfshijeni atë në daljet e rastësishme familjare.”

Një plan tjetër efektiv është ta përfshini atë në familjen tuaj dhe ta trajtoni ashtu si do të bënit me ndonjë nga anëtarët e ngushtë të familjes suaj, në mënyrë që ajo të mos ndihet si e huaj rreth jush. Lërini të kuptojë se ju e pranoni marrëdhënien e saj me djalin e saj dhe se nuk po përpiqeni aspak ta rrezikoni atë ose t’ia hiqni atë.

“Kur martohesh me një person, martohesh në familje. Vjehrra xheloze është një grua e pasigurt. Bëj ç’të mundesh për ta bërë atë të ndihet e sigurt duke ruajtur kufijtë e tu. Bëhuni miq, bëni më të mirën dhe harroni pjesën tjetër. “Kur shqetësohesh shumë për të, i jep më shumë pushtet”, thotë Murthy.

Nëse i provoni të gjitha këto gjëra duke komunikuar hapur me burrin tuaj, duke shmangur konfliktin dhe duke ardhur nga një vend i dhembshurisë dhe qëllimeve të mira, kjo duhet ta ndihmojë vjehrrën tuaj të bëhet më rehat me ju, të mos ndjehet më e kërcënuar dhe të fillojë të të shohë si dikë që nuk dëshiron më ta internojë, por ta përfshijë në familjen e saj.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.