Shenja pak e njohur e sëmundjes së zemrës që mund të dalloni në këmbët tuaja

Shenjat e sëmundjes së zemrës mund të shfaqen në këmbët tuaja, si dhe në pjesë të tjera të trupit.

Por sëmundja e zemrës mund të bëhet e ditur në një sërë mënyrash dhe vendndodhjesh të ndryshme duke përfshirë këmbët tuaja.

Nëse vëreni ënjtje në kyçet dhe këmbët tuaja, ia vlen patjetër të vizitoheni nga një mjek, sipas NHS.

Kjo për shkak se kjo simptomë mund të jetë një shenjë se ju vuani nga dështimi i zemrës.

E quajtur edema, ënjtja në këmbët tuaja quhet nga grumbullimi i lëngjeve. Ju mund të vini re se është më mirë në mëngjes, por përkeqësohet gjatë ditës.

Dështimi i zemrës do të thotë se zemra juaj nuk funksionon siç duhet dhe ka nevojë për ilaçe për ta ndihmuar atë të funksionojë më mirë, sipas Fondacionit Britanik të Zemrës (BHF).

Kur kjo ndodh, gjaku nuk pompohet në veshkat tuaja siç duhet, kështu që këto organe mbajnë kripë dhe ujë.

“Ky lëng shtesë në trupin tuaj mund të shkaktojë ënjtje në kyçet, këmbët ose këmbët tuaja dhe ndonjëherë në zonën e barkut”, paralajmëroi bamirësia.

Ky grumbullim i lëngjeve mund të jetë gjithashtu pas simptomave të tjera që mund të përjetoni nëse vuani nga dështimi i zemrës.

Lëngu shtesë gjithashtu mund të shkaktojë shtim të papritur në peshë, sipas BHF.

Dhe nëse grumbullimi i lëngjeve kthehet në mushkëri, kjo shkakton gulçim, shtoi ai.

Lodhja, vështirësitë në ushtrime dhe ndjenjat e mendjelehtësisë janë gjithashtu simptoma tipike të dështimit të zemrës, sipas NHS.

Por shenjat më pak të zakonshme janë:

një kollë e vazhdueshme, e cila mund të jetë më e keqe gjatë natës fishkëllimë një bark i fryrë humbje e oreksit shtim apo humbje peshe konfuzion një ritëm të shpejtë të zemrës një rrahje zemre që rrah rrahje, valëvitje ose të parregullta.

Ka disa simptoma të tjera që mund të tregojnë se vuani nga sëmundjet e zemrës, të cilat mund t’ju habisin.

1.Ndjeheni i sëmurë

Të gjithë ne ndihemi të sëmurë herë pas here dhe kjo nuk është gjithmonë një tregues se diçka nuk shkon me zemrën tuaj.

Por duhet të shqetësoheni nëse keni mundim, ndërkohë që keni edhe dhimbje në gjoks.

Kështu shprehet David Newby, profesor i kardiologjisë në Qendrën e Kërkimit të Ekselencës BHF në Universitetin e Edinburgut: “Nëse përjetoni dhimbje të forta gjoksi edhe kur thjesht jeni ulur duke mos bërë asgjë dhe gjithashtu ndiheni të sëmurë, është koha për të thirrur një ambulancë.”

Gjithashtu ia vlen të telefononi NHS 111 për këshilla nëse ndjeni siklet në gjoks si dhe ndiheni të sëmurë.

Një dhimbje e tipit dispepsi ose një ndjesi djegieje në gjoks ose stomak mund të jetë një shenjë e një ataku në zemër ose një problemi të lidhur me zemrën, tha Dr Newby.

2.Dhimbje në këmbë

Të gjithë kemi ngërçe në këmbë herë pas here.

Por Dr Newby këshilloi të shihni një mjek nëse keni një “ndjesi shtrëngimi, ngërçesh kur jeni duke ecur”.

Ai tha se kjo mund të jetë një simptomë e sëmundjes arteriale periferike, një gjendje e zakonshme ku grumbullimi i depozitave yndyrore në arterie kufizon furnizimin me gjak në muskujt e këmbëve.

3.Dhimbje krahu

Dhimbja e krahut mund të jetë një tjetër simptomë e pamundur që diçka nuk është në rregull me zemrën tuaj.

Sulmet në zemër shpesh shkaktojnë dhimbje që rrezatohet në krahun tuaj të majtë, por gjithashtu mund të prekë të dy krahët.

Kërkojini dikujt që të telefonojë menjëherë 999 nëse dyshoni se keni një atak në zemër.

4.Dhimbje të nofullës dhe shpinës

Dhimbja e nofullës dhe shpinës janë simptoma të tjera që mund të shkaktohen nga një atak në zemër, sipas Dr Newby.

Merrni ndihmë të menjëhershme nëse dhimbja nuk largohet.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.