SHBA ‘nuk do të tolerojë’ ndalesën e Kinës për çipat Micron

Shtetet e Bashkuara “nuk do të tolerojnë” ndalimin efektiv të Kinës për blerjet e çipave të memories Micron Technology dhe po bashkëpunojnë ngushtë me aleatët për të adresuar një “shtrëngim të tillë ekonomik”, tha të shtunën Sekretarja e Tregtisë e SHBA-së, Gina Raimondo.

Raimondo në një konferencë shtypi pas një takimi të ministrave të tregtisë në bisedimet e Kornizës Ekonomike Indo-Paqësorit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara deklaroi se SHBA-ja “kundërshton fuqishëm” veprimet e Kinës kundër Micron.

“Këto ndalesa shënjestrojnë një kompani të vetme amerikane pa asnjë bazë në fakt, dhe ne e shohim atë si një detyrim ekonomik të thjeshtë dhe të thjeshtë dhe nuk do ta tolerojmë, as nuk mendojmë se do të jetë i suksesshëm”, ishin fjalët e saj, raporton Reuters, transmeton Telegrafi.

Rregullatori i hapësirës kibernetike i Kinës tha më 21 maj se Micron, prodhuesi më i madh i çipave të memories në SHBA, kishte dështuar në rishikimin e sigurisë së rrjetit dhe se do të bllokonte operatorët e infrastrukturës kryesore nga blerja nga kompania, duke e shtyrë atë të parashikonte një reduktim të të ardhurave.

Lëvizja erdhi një ditë pasi udhëheqësit e demokracive industriale të G7 ranë dakord për iniciativa të reja për të zmbrapsur detyrimin ekonomik nga Kina — një vendim i vërejtur nga Raimondo.

“Siç thamë në G7 dhe siç e kemi thënë vazhdimisht, ne jemi duke u angazhuar ngushtë me partnerët që adresojnë këtë sfidë specifike dhe të gjitha sfidat që lidhen me praktikat jotregtare të Kinës”, shtoi tutje ajo.

Raimondo çështjen e Micron e ngriti edhe në një takim të së enjtes me ministren kineze të tregtisë, Wang Wentao. /Telegrafi/

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.