Selmani e Mehmetaj: BDI shfrytëzon mirë hapësirën mediatike në debate, opozita shqiptare ikën nga ballafaqimi me gazetarët

“Flirti i Vetëvendosjes në Maqedoni” ishte tema e diskutimit të panelistëve të shquar, sonte në emisionin “Debat Plus” me Ermal Pandurin në Televizionin Klan Maqedoni.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Profesori dhe analisti, Naser Selmani tha se BDI ka arritur të shfytëzoj hapësirën mediatike që i ofrohet në Kosovë dhe Shqipëri, teksa opozita shqiptare duket se ka frikë nga mediat dhe nuk pranojnë debatet.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Naser Selmani: Çështjet e Maqedonisë nuk kanë qenë të përfshira shpesh në mediat e Shqipërisë dhe Kosovëz, te partitë opozitari mendohet se janë të anashkaluar por edhe kur atyre u jepet hapsirë ata nuk din ta shfrytëzojnë këtë hapsir. Sepse këtu në Maqedoi edhe mediat janë pjesë e lojës, nëse ju jeni të gatshëm ta merrni këtë hapsirë mediatike dhe të tregoni idetë e juaja ska gjë të keqe këtu. Por mesa duket opozita ka frikë nga mediat dhe nuk i pranojnë debatat dhe nxjerrin pretekset se i mbahet krahu vetëm BDI-së. Por kjo ndodh për shkak të dobësisë së opozitës të cilët nuk përfshihen.

Analisti Lirim Mehmetaj tha se logjika e opozitarëve në Maqedoninë e Veriut lejon që kryeministri Kurti të përzihet në zgjedhjet në Maqedoni, mirëpo nuk pranon mendim ndryshe nga analistët e Kosovës apo të Shqipërisë.

Lirim Mehmetaj: Këta kanë ardh në Kosovë dhe kan kërku ndihmë prej Albin Kurtit, dhe për ta është e pranueshme që qeveria e Kurtit të përfshihen në Maqedoni, e nuk është e pranueshme që askush tjetër të flasi për Maqedoninë, shikoni çfar mendimi totalitar kanë.

Problemi i dytë është se tregon se janë fikacakë sepse nuk dalin të falsin dhe ta mbrojnë atë që të ballafaqohet me gazetarët,

Dhe e treta flet ndërvija, sepse sipas tij të përkrahet një anë është të paguhet. Ai duhet me ardhë me dalë përball nesh dhe të pëballet për konstatim e tij se sa ne paguhemi. /tvklan.mk

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.