Samuel Eto’o i përfshirë në një skandal të madh në trukimin e ndeshjeve

Zbulime shqetësuese kanë dalë në lidhje me përfshirjen e supozuar të presidentit të Federatës së Futbollit të Kamerunit, Samuel Eto’o, në trukime ndeshjesh, pasi ai premtoi të ngrinte një klub nga Liga e Dytë në ligën më të lartë.

Samuel Eto’o është në trazira. Një episod i ri i është shtuar serisë së polemikave rreth presidentit të Fecafoot kohët e fundit.

Vetëm pak ditë pasi ish-zëvendësi i tij, Njalla Quan, bëri deklarata gjithëpërfshirëse duke e akuzuar se e kishte larguar Andre Onanën nga kombëtarja, ‘bosi’ i futbollit të Kamerunit është sërish në qendër të vëmendjes.

Këtë herë, Eto’o dyshohet për përfshirje në trukime ndeshjesh dhe kjo thuhet se është e paprecedentë në historinë e futbollit kamerunas.

Një regjistrim audio, i shpërndarë gjerësisht në rrjetet sociale që nga e marta më 18 korrik 2023, paraqet Eto’on në një bisedë telefonike me presidentin e klubit lokal të divizionit të dytë Opopo, i njohur më mirë si Victoria United.

 

Kur Eto’o vendos se një klub do të ngjitet në D1

Në këtë bisedë, e cila daton nga janari 2023, Eto’o dëgjohet duke u zotuar se do ta çojë klubin në divizionin më të lartë.

“Opopo duhet të ngjitet në divizionin e parë. Ky është qëllimi ynë. Është Federata jonë. Janë katër prej nesh, të cilët kemi qenë disa muaj, ju dhe 2 të tjerë. Victoria duhet të ngjitet lartë”, dëgjohet duke thënë Eto’o.

Disa muaj më vonë, Victoria, e cila ishte në mesin e tabelës, u promovua në ligën e parë si kampion pasi përfundoi në vendin e dytë, ndërsa vendi i parë Stade de Bertoua shpalli tërheqjen nga liga nga Fecafoot.

Përveç kësaj, disa gjyqtarë u pezulluan nga organi me bazë në Yaounde. Gjatë sezonit, shumë protesta të gjyqtarëve u ngritën kundër Opopo .

Këto zbulime ngrenë pikëpyetje rreth ndikimit të mundshëm të Eto’o në vendosjen e rezultateve të ndeshjeve, duke devijuar kështu rezultatin e ndeshjeve nga rezultati i tyre real në fushë, për t’u vendosur në zyrat e Fecafoot. /Telegrafi/

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.