Sacchi: Milani tregoi papjekuri serioze, Interi e meritoi suksesin

Arrigo Sacchi ndjeu se Milani ishte ‘me të vërtetë i turpshëm në pjesën e parë’ të ndeshjes së tyre gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve me Interin, duke besuar se Nerazzurrët ‘e meritonin suksesin e tyre’.

Kuqezinjtë e nisën gjysmëfinalen evropiane në San Siro me këmbët e pasme, duke lejuar skuadrën e Simone Inzaghit të kalonte shpejt në epërsi 2-0 pas golave ​​të hershëm të Edin Dzeko dhe Henrikh Mkhitaryan, duke i lënë ata me një mal për t’u ngjitur pas vetëm 11 minutash lojë.

Milani ishte me fat që hyri në pushimin e pjesës së parë me vetëm dy gola defiçit, duke mos u ngjasuar aspak me skuadrën që mundi Napolin në çerekfinale. Mungesa e Rafael Leaos ishte dhimbshme e dukshme, me kuqezinjtë që u mungonte ndonjë rrezikim në fazën e sulmit, duke lejuar Interin të mbyllte lehtësisht fitoren e tyre 2-0.

Ishte një rezultat jashtëzakonisht zhgënjyes për Milanin dhe tifozët e tyre, duke i detyruar ata të gërmojnë thellë në ndeshjen e dytë javën e ardhshme. Interi do të ndihet edhe më i sigurt për shanset e tij dhe do të ketë një sy në finalen, ku do të përballet me fituesin Real Madrid-Manchester City.

Duke shkruar në La Gazzetta dello Sport, ish-trajneri i Milanit dhe Italisë, Sacchi, analizoi ndeshjen, duke ndarë mendimet e tij për fitoren 2-0 të Interit në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve.

“Është e vështirë të shpjegohet arsyeja e një qasjeje të tillë ndaj një sfide kaq të pritur me padurim: shumë tension, shumë nervozizëm? Nuk e di, duhet të jesh brenda mjedisit të kuqezinjve për t’iu përgjigjur kësaj”, ka thënë fillimisht Sacchi.

“Ajo që do të doja të theksoja është se Milani ia doli keq në mbrojtje dhe keq në sulm: ata dukeshin të hutuar dhe konfuzë, ata kurrë nuk u përpoqën të bënin presion. Ata ishin një ekip i përhapur, një ekip shumë i përhapur: ndonjëherë filmi televiziv nuk mund të tregonte lojtarët e parë dhe të fundit…”.

“Si mund të mendoni të bëni një performancë të mirë nëse këto janë kushtet? Nuk pati dyfishim të shënimit, Interi lëvizi ashtu siç besonte dhe ashtu siç donte, goli i dytë i Mkhitaryan është pasqyra e aksionit mbrojtës të Milanit: si mund ta lini kundërshtarin të hyjë në zonën e penalltisë pa rezistuar?”.

“Dhe për golin 1-0, kam dyshime: nuk mendoj se Calabria, për shkak të strukturës së tij fizike, është njeriu më i përshtatshëm për të markuar Dzekon. Ka një ndryshim në shtat dhe energji atletike midis të dyve”.

“Interi, i cili e meritoi suksesin, tregoi se është në top si fizikisht ashtu edhe mendërisht. Dhe kjo fitore sigurisht që do ta ndihmojë të gjithë grupin të besojë edhe më shumë në forcat dhe mundësitë e veta”.

“Ekipi i Simone Inzaghit, solid dhe i organizuar, shfrytëzoi plotësisht gabimet e rivalëve, ndërtoi lëvizjen duke shtyrë gjithmonë përpara sulmuesit, të cilët bënë një punë të shkëlqyer, si në sulm ashtu edhe në mbrojtje”.

“Nëse me të vërtetë duhet gjetur një hije në paraqitjen e Nerazzurrëve, është ajo e zgjedhjes së menaxhimit të lojës në momente të caktuara, veçanërisht në pjesën e dytë, kur ndoshta mund të kishin shtyrë edhe më fort në gaz për të mbyllur llogaritë përfundimisht”.

“Në pjesën e parë, por edhe në pjesën e parë të pjesës së dytë, e admirova inteligjencën e Dzekos. Përveç golit, pashë një qendërsulmues, i cili me lëvizjet e tij, herë sulmonte hapësirën e herë duke rënë thellë, i lejonte të gjithë bashkëlojtarët të luanin më mirë”.

“E përsëris: nëse Nerazzurrët do të kishin qenë më të guximshëm në pjesën e dytë, ndoshta do t’i jepnin fund bisedës për kualifikim”, përfundoi italiani. /Telegrafi/

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.