Rëndohet bilanci nga përmbytjet në Veri të Italisë: Nëntë të vdekur, evakuohen 20 mijë banorë

Reshjet e dendura dhe përmbytjet në një zonë me popullsi të dendur është treguar në mënyrë të frikshme që nga mëngjesi i së mërkurës në veri të Italisë në rajonin Emilia-Romagna: për shkak të fillimit të papritur të përmbytjeve në mbrëmjen e së mërkurës numri i të vdekurve ishte rritur në nëntë persona; 21 lumenj dolën nga shtrati dhe më shumë se 30 komunitete u përmbytën.

“20,000 njerëz ende duhet të evakuohen,” tha prefekti i Ravenës Castrese De Rosa. Rreth gjysma e tyre tashmë ishin sjellë në vende të sigurta deri në mbrëmjen e së mërkurës.

“Të paktën ka pushuar shiu, por ujërat e përmbytjeve janë ende në rritje,” tha De Rosa, sepse presioni nga lumenjtë ishte ende i lartë.

Autoritetet u kërkuan atyre që ishin ende në shtëpitë e tyre të qëndrojnë vetëm në katet e larta. Ata duhet të sigurojnë veten dhe të mos mendojnë për ruajtjen e sendeve të tyre, tha kryetari i bashkisë së Forlit, Gian Luca Zattini. Në Facebook ai shkroi për një situatë që i ngjante “fundit të botës”.

Në shumë vende rreziku nuk vinte drejtpërdrejt nga uji, por nga toka. U numëruan rreth 250 rrëshqitje dheu. Pranë Cesena-s, një burrë u përfshi nga rrëshqitjet e dheut ndërsa ishte në kopshtin e tij.

“Në një ditë e gjysmë ra praktikisht aq shi sa bie normalisht në tre muaj”, raportoi meteorologu Edoardo Ferrara nga portali italian i motit “3bMeteo”.

Një ciklon jashtëzakonisht i fortë në rajonin e Mesdheut besohet të ketë shkaktuar reshjet e dendura. Në 36 orë, më shumë se 120 milimetra shi ranë midis Bolonjës dhe fushës së Romagna – më shumë se dyfishi i sasisë që duhet të bjerë në të gjithë muajin maj. Një milimetër reshje korrespondon me një litër për metër katror.

Vlerat maksimale prej më shumë se 200 milimetra janë matur në Apenine.

Qytetet si Imola, Faenza, Cesena dhe Forlì janë veçanërisht të prekura. Katastrofa nuk ka mbaruar ende: Të paktën deri në fundjavë mund të priten më shumë reshje shiu dhe bubullima në pjesë të mëdha të Italisë, njofton shërbimi meteorologjik.

Ndërkohë nga zonat e prekura ka pamje dramatike. Në komunën e Castrocaro Terme në provincën Forlì-Cesena, dy të porsalindur duhej të shpëtoheshin me helikopter.

Të moshuarit mbaheshin mbi supet e ndihmësve që ishin fjalë për fjalë deri në qafë në ujë. Në Cesena, njerëzit u detyruan të ngjiteshin në çati për të pritur shpëtimin me helikopter.

Në Faenza, uji mbuloi qendrën e qytetit; tashmë kishte pasur përmbytje më 3 maj.

Aty ku u kullua uji, në rrugë mbetën shtresa të trasha balte, si dhe makina të përmbysura dhe asfalti i thyer.

Në rrjetet sociale u shtuan thirrjet për ndihmë nga personat që donin të evakuoheshin. Urat u shembën, shumë makina u përmbytën plotësisht.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.