Pse zgjoheni më herët kur plakeni?

Ka një arsye pse njerëzit e moshuar zgjohen herët dhe kjo është pjesë e procesit natyror të plakjes. Ndërsa plakemi, trupi ynë ndryshon brenda dhe jashtë, gjë që është shkaku kryesor i ndryshimeve në zakonet e gjumit që vijnë më vonë në jetë.

Zgjimi herët është pjesë e procesit natyror të plakjes

Së bashku me ndryshimet në shëndetin fizik dhe mendor, truri bëhet më pak i ndjeshëm ndërsa plakemi. Kjo është arsyeja pse të moshuarit lodhen para fëmijëve ose nipërve të tyre, por zgjohen plotësisht të pushuar më herët se të tjerët.

Drita që hyn në sy gjithashtu luan një rol

“Një nga shkaqet e zgjimit të hershëm duket se është se ndryshimet në shikim që vijnë me moshën reduktojnë intensitetin e stimulimit të dritës që merr truri ynë”, thotë Cindy Lustig, profesoreshë psikologjie në Universitetin e Miçiganit.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për njerëzit me katarakt, një gjendje e zakonshme që prek më shumë se 50 për qind të njerëzve mbi moshën 80 vjeç, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit të SHBA, shkruan Huffington Post, transmeton Klankosova.tv

Si të flemë më mirë në pleqëri?

Nëse e njihni veten në sa më sipër dhe dëshironi të bëni një gjumë më të mirë gjatë natës, Lustig ka disa këshilla. Së pari, ekspozoni veten në dritë të ndritshme në mbrëmje vonë. Kjo mund të nënkuptojë të bëni një shëtitje para perëndimit të diellit, të lexoni një libër në një ekran të ndritshëm tableti ose të shikoni TV me një ekran të ndritshëm, transmeton Klankosova.tv.

Gjithashtu, duhet të shmangni alkoolin sepse një gotë me pijen tuaj të preferuar mund t’ju bëjë të përgjumur dhe të prishë cilësinë e gjumit tuaj. Për të pasur një gjumë më të mirë gjatë natës, mund të përpiqeni të bëni edhe stërvitje.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.