Princesha arabe zëvendësoi hixhabin me një fund të shkurtër dhe shkaktoi kaos

Princesha saudite Dina Abdulaziz është një nga ato gra të guximshme që thyen të gjitha stereotipet dhe jeton pikërisht ashtu siç dëshiron.

Arabia Carrie Bradshaw u bë e famshme botërore pikërisht sepse thyen me sukses rregullat strikte të Sheriatit.

Ai përfaqëson një shembull të vërtetë se si në jetë duhet të luftosh për atë që të bën të lumtur, pavarësisht se çfarë të imponon shoqëria.

Ndërsa në Emiratet femrat jetojnë shumë më lirshëm, në Arabinë Saudite historia është ndryshe sepse mund të sanksionohesh nëse edhe një fije floku duket nga poshtë hixhabit. Si fëmijë, Princesha Dina shoqëroi babain e saj në udhëtime në vendet e Lindjes së Mesme dhe në Shtetet e Bashkuara, dhe më vonë studioi në disa universitete amerikane. Ajo lindi me bollëk, por nuk pranoi të ndiqte rregullat strikte arabe. Kështu e hoqi hixhabin.

Gjatë studimeve ajo u takua me princin Sulltan, me të cilin u martua në vitin 1998 dhe patën një vajzë dhe djem binjakë. Çifti mbretëror e kaloi pjesën më të madhe të jetës së bashku në Nju Jork, por familja jeton në Riad prej 4 vitesh.

Dina është gjithçka tjetër veçse një princeshë atipike, sepse ndryshe nga gratë e tjera të monarkëve dhe princërve, ajo është gjithashtu një grua e suksesshme biznesi dhe një figurë me ndikim në botën e modës. Për dy vite me radhë, Madhëria e Saj është në listën me ndikim “BoF 500” (një listë me 500 persona që përcaktojnë vektorin e industrisë botërore të modës, sipas “The Business of Fashion”) raporton Wanted.rs .

Publiku konservator në Arabinë Saudite ka kritikuar se princesha nuk mbulohet me burka si pjesa tjetër e bashkatdhetarëve të saj, por justifikon shkeljen e Sheriatit si të drejtën e saj për të zgjedhur.

Dina ishte një nga të parat që theu stereotipin se zonjat e pasura arabe vuajnë nga mungesa e shijes së mirë. “Që nga fundi i viteve ’60, gratë e Arabisë Saudite i kanë kushtuar vëmendje modës dhe kanë blerë pjesë unike të modës. Por ata nuk flasin për këtë, nuk ua tregojnë të tjerëve dhe nuk bëjnë foto, sepse konsiderohet vulgare”, tha princesha në një rast.

Stili i mrekullueshëm i modës i princeshës e dallon atë nga gratë e tjera të botës së modës në qendrat kryesore të modës si Milano, Parisi dhe Nju Jorku. Shenja e saj dalluese janë flokët e shkurtra të stiluara mjeshtërisht, veshja e çuditshme dhe feminiliteti i theksuar. Ajo ia doli t’i lërë përshtypje edhe stilistit të famshëm Christian Louboutin, i cili i vuri emrin e saj një palë këpucësh, që është dëshmi e ndikimit të saj në botën e modës.

Përveç detyrave mbretërore, Dina është edhe një biznesmene dhe pronare e një butiku ekskluziv të garderobave. “Është një koncept butik unik dhe i veçantë. Nuk është thjesht një vend ku mund të bëni pazar, por keni gjithashtu mundësinë të frymëzoheni dhe të edukoheni, pavarësisht nëse jeni duke parë veshjet tona apo duke parë fotot lëvizëse të modës që postojmë gjatë gjithë kohës”, tha Dina një herë për Vogue. “Zakonisht vesh një këmishë Prada, këpucë Miu Miu, një çantë Hermes, një fund Proenza Schouler. Gjerdani është “Lanvin”, dhe ora “Lanvin”, ka treguar Dina për kombinimin e saj të zakonshëm me markat e saj të preferuara.

Ajo përjetoi sukses të madh pas kopertinës së saj të parë të Vogue, për të cilën ka pozuar modelja e njohur Gigi Hadid. Revista u ngrit shpejt në majat e popullaritetit në vendet arabe, por pas numrit të dytë bota u trondit nga shkarkimi i Dinës së re dhe të talentuar. “Nuk e lashë punën, e mora”. “Nuk doja të bëja kompromise që më kërkuan”, tha princesha. Si arsye kryesore, ata deklaruan se ajo nuk respektonte redaktorët kryesorë që e paralajmëruan të bënte gjithçka në përputhje me lexuesit, ndërkohë që, siç sqaruan, nuk ishte sfera e interesit të saj.

Kjo rënie nuk i “thyen krahët”, por i dha një shtysë shtesë për të mos u tërhequr dhe për të mos u dorëzuar. Ajo vendosi të fokusohej në pasionin e saj për modën që kishte që në moshë të vogël dhe të bënte diçka me idetë e saj të mëdha. Ajo u fokusua në biznesin e saj dhe kështu u bë një frymëzim i vërtetë për gratë, sepse ajo vetë “hapi” derën e suksesit.

Më në fund, plani në letër u bë një plan në veprim. Ajo hapi një agjenci talentesh, e cila depërtoi në tregun botëror. Ajo e filloi biznesin me linjën e saj të modës edhe para se të punonte në revistë dhe pas shkarkimit e zgjeroi atë në tregun botëror.

Sot Dina është një nënë, një princeshë dhe një biznesmene e suksesshme e përmbushur në të gjitha fushat. Ajo e gjeti lumturinë në jetën e saj tek bashkëshorti i saj Sulltan bin Fahda, me të cilin ka një kancer të suksesshëm të kurorëzuar me tre fëmijë.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.