Përleshjet në xhaminë al-Aksa, policia izraelite arreston 350 persona

Policia izraelite është përleshur me besimtarët palestinezë në xhaminë al-Aksa në Jerusalemin Lindor të pushtuar.

Policia tha se 350 persona u arrestuan në një bastisje para agimit, ka raportuar BBC.

Palestinezët thanë se granata trullosëse dhe plumba gome u përdorën për të pastruar grupin dhe se 14 persona u plagosën.

Militantët në Rripin e Gazës më vonë hodhën nëntë raketa në drejtim të Izraelit dhe ushtria e tij kreu sulme ajrore si kundërpërgjigje.

Dhuna e fundit vjen pak përpara një mbivendosjeje midis muajit të shenjtë të Ramazanit dhe festës së Pashkës hebreje.

Xhamia al-Aksa, vendi i tretë më i shenjtë në Islam, ndodhet në një kompleks në majë të kodrës, i njohur nga muslimanët si al-Haram al-Sharif (Shenjtori fisnik) dhe nga hebrenjtë si Mali i Tempullit. Hebrenjtë e nderojnë atë si vendndodhjen e dy tempujve biblikë dhe është vendi më i shenjtë në judaizëm, ka shkruar BBC.

Të martën, palestinezët u barrikaduan në xhami pas namazit të Ramazanit në mbrëmje, mes raporteve se ekstremistët hebrenj donin të përpiqeshin të sakrifikonin një dhi të Pashkës në vend – siç bënin hebrenjtë në kohët biblike përpara se romakët të shkatërronin tempullin e tyre atje.

Policia izraelite tha në një deklaratë se “disa të rinj shkelës të ligjit dhe agjitatorë të maskuar” fortifikuan xhaminë “me qëllim që të prishnin rendin publik dhe të përdhosnin xhaminë”.

“Pas përpjekjeve të shumta dhe të zgjatura për t’i nxjerrë ata duke folur pa dobi, forcat e policisë u detyruan të hyjnë në kompleks për t’i nxjerrë jashtë me qëllimin për të lejuar faljen e namazit të sabahut dhe për të parandaluar një trazirë të dhunshme.” shtuar.

“Kur policia hyri brenda, u hodhën me gurë dhe u gjuajtën fishekzjarrë nga brenda xhamisë nga një grup i madh agjitatorësh”.

Një oficer u plagos në këmbë nga një gur gjatë përleshjeve, tha ai.

Videoja e publikuar nga policia tregoi fishekzjarre duke shpërthyer dhe ndezur sallën e lutjeve ndërsa oficerët e armatosur rëndë me pajisje për rebelim hynin brenda.

Pamjet e tjera të postuara në mediat sociale duket se tregojnë një oficer duke përdorur një kondakë pushke dhe të tjerë duke përdorur shkopinj për të rrahur palestinezët në dysheme mes britmave dhe britmave.

Fotot e pasojave treguan mobilje të përmbysura dhe dyshekë lutjesh të shpërndara nëpër tapet.

Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze raportoi se 14 palestinezë u plagosën. Ai tha gjithashtu se forcat izraelite penguan mjekët e saj të arrinin në xhami, megjithëse kjo nuk është konfirmuar.

Zëdhënësi i presidentit palestinez Mahmoud Abbas dënoi sulmin izraelit, duke e përshkruar atë si një sulm ndaj besimtarëve myslimanë.

“Ne paralajmërojmë okupimin [Izraelin] që të mos kalojë vijat e kuqe në vendet e shenjta, gjë që do të çojë në shpërthimin e madh”, tha Nabil Abu Rudeineh.

Udhëheqësi i grupit militant palestinez Hamas, i cili kontrollon Rripin e Gazës, e quajti incidentin “një krim të paprecedentë” dhe paralajmëroi Izraelin se do të kishte “pasoja”.

Pas përleshjeve, militantët hodhën nëntë raketa nga Gaza, duke shkaktuar sirena në komunitetet në jug të Izraelit, tha ushtria izraelite.

Katër nga raketat u kapën nga sistemi i tij i mbrojtjes ajrore dhe katër të tjera u ulën në zona të hapura, shtoi ai.

Asnjë grup deri më tani nuk ka thënë se qëndron pas hedhjes së raketës, por besohet se Hamasi miratoi lëshimet.

Ushtria izraelite tha se avioni i saj goditi vendet e prodhimit të armëve dhe një vend magazinimi që i përkiste Hamasit si përgjigje, si dhe një kompleks ushtarak të përdorur për stërvitje.

Tanket izraelite goditën gjithashtu pikat ushtarake përgjatë gardhit kufitar Izrael-Gaza.

Nuk pati raportime për viktima nga të dyja palët.

Tensionet midis Izraelit dhe palestinezëve që u përshkallëzuan në dhunë në kompleksin e xhamisë al-Aksa në maj të vitit 2021 e shtynë Hamasin të lëshonte raketa drejt Jerusalemit, duke shkaktuar një konflikt 11-ditor me Izraelin.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.