OKB: Vetëm një spital funksional në veri të Gazës

A man reacts outside a burning collapsed building following Israeli bombardment in Gaza City on October 11, 2023. At least 30 people have been killed and hundreds wounded as Israel pounded the Gaza Strip with hundreds of air strikes overnight, a Hamas government official said on October 11. The Israeli military confirmed it had hit several Hamas targets during the night in the Palestinian enclave. (Photo by MOHAMMED ABED / AFP) (Photo by MOHAMMED ABED/AFP via Getty Images)

Kombet e Bashkuara kanë thënë se vetëm një spital në veri të Gazës është funksional.

Sipas njoftimit të tyre, nga afërsisht 30 spitale dhe klinika në veri të Gazës, vetëm t se mund të pranojë pacientë, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Ndërkaq, bëhet e ditur se të paktën 500 pacientë po përpiqen të strehohen në Spitalin Baptist Al-Ahli, në qytetin e Gazës.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.