Nuk kishin veshur hixhab, burri iranian i sulmon dhe i “lan” me kos gratë në një shitore

Dy gra që nuk kishin veshur hixhab janë “larë” me kos nga një burrë në një dyqan në Iran.

Kamerat e sigurisë së dyqanit tregojnë momentin kur dy gratë po blinin diçka dhe burri fillimisht ju flet para se të marrë një shishe kos dhe t’jua derdhë në flokë.

Dy gratë u arrestuan për mos mbajtje të hixhabit. Incidenti është nën hetim dhe burri është arrestuar gjithashtu për një prishje të rendit, thanë zyrtarët iranianë.

Shumë gra kanë sfiduar kodin e detyrueshëm të veshjes si pjesë e protestave që pasuan vdekjen e një gruaje të re në paraburgim, e cila dyshohet se ka shkelur rregullat e hixhabit.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.