Nis numërimi i votave në Turqi, Erdogan dhe Kilicdaroglu të dy të sigurt në fitore!

Ka përfunduar procesi i votimit në balotazhin presidencial në Turqi dhe ka nisur numërimi i votave.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Me të përfunduar votimi, presidenti aktual i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan u ka kërkuar mbështetësve të tij që “t’i mbrojnë kutitë e votimit”, raporton Al Jazeera.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

“Ftoj të gjithë bashkëqytetarët e mi të mbrojnë kutitë e votimit deri në përfundimin e rezultateve. Tani është koha për të mbrojtur vullnetin e kombit tonë deri në momentin e fundit!”, shkroi ai në Twitter.

Votimi i balotazhit shkoi kryesisht pa probleme dhe pjesmarrja ishte “e shëndetshme”, sipas korrespodentit të Al Jazeera.

Duke raportuar nga Ankaraja, Resul Serdar tha se mbështetësit e Kemal Kilicdaroglu dukeshin të sigurt në fitore, pavarësisht se i preferuari i tyre përfundoi i dyti në raundin e parë të zgjedhjeve.

Njëri prej tyre, Ali Mert, tha: “I gjithë kombi dëshiron ndryshim sepse vendi ynë dëshiron të drejtat e tij, drejtësinë dhe sundimin e ligjit”.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.