Nga kthimi te Real Madridi te pozicioni i preferuar, Brahim Diaz flet për gjithçka në prezantimin e tij

Brahim Diaz, i cili u kthye nga Italia, pasi drejtoi projektin e Milanit, nuk ngurroi të dërgonte një mesazh të fuqishëm sapo u ngjit në skenë në ceremoninë e prezantimit të tij te Real Madridi.

Mesfushori i ri, i cili ka mundur të shijojë futbollin në Serie A, Ligën Premier dhe La Liga ka thënë se është e qartë se futbolli i tij është dashur të pësojë një ndryshim për të realizuar ëndrrën e tij për të pasur veshur fanellën e Los Blancos.

“Unë e di se çfarë do të thotë kjo fanellë dhe çfarë përfaqëson Real Madridi. Kthehem më i përgatitur dhe duke dashur të përmirësoj veten time dhe se kërkesat e Real Madridit shënojnë ditën time”, ka thënë fillimisht Diaz në prezantim.

“Tre vite te Milani më kanë ndihmuar shumë. Jam pjekur shumë në fushë dhe jashtë saj. Do të shohim një Brahim që vjen me shumë dëshirë për të pasur sukses në Madrid. Prandaj po kthehem, të kem sukses në ekipin më të mirë në botë”.

Pozicioni i preferuar?

Jam me fat që mund të luaj me të dyja këmbët. Mendoj se më jep një plus shtesë. Pozicioni më i mirë është vendi ku më vendos trajneri dhe do të vazhdoj ta them këtë. Mund të luaj në tre pozicionet sulmuese dhe në mesfushë”.

Çfarë është përmirësuar pas kohës suaj te Milani?

“Kanë qenë tre sezone me Milanin me një kërkesë mjaft të madhe. Ne i kemi kthyer iluzionin Milanit. Kur erdha herën tjetër isha fëmijë, tani kam luajtur më shumë ndeshje, më shumë ndeshje, në Ligën e Kampionëve…. Kjo të bën më të pjekur”.

Dallimet midis ligave kryesore evropiane

“Kam pasur privilegjin. Kam mësuar shumë. Në secilën prej tyre ka qenë ndryshe. Jam pjekur shumë. Dallimi në të tri ligat është topi. Liga Premier është pak më fizike, La Liga shumë më teknik dhe në Itali gjithçka është më taktike. Ka qenë shumë mirë për mua që të kthehem për të mësuar dhe të kthehem me shumë dëshirë”.

E shihni veten titullar?

“Konkurrenca është këtu, por kjo është e mirë. Ne jemi në klubin më të mirë në botë, me lojtarët më të mirë. Po kthehem për të pasur sukses, por me punë dhe përulësi dhe për të mësuar nga zhveshtorja. Duhet të punojë shumë dhe t’i kushtoj vëmendje trajnerit”.

A është më e lehtë të arrish në Kombëtare duke qenë në Madrid?

“Jam krenar të shkoj në Kombëtare, por nuk është koha për të folur për këtë. Do të ketë një herë tjetër. Të bësh mirë në klub do të sjellë mundësi”.

A keni menduar ndonjëherë se nuk do të kthehesha?

“Jam këtu. Shumë i lumtur. Kur isha në Milano u përpoqa të jepja maksimumin për Milanin. Tani kam mundësinë të jem këtu. Ishte zgjedhja ime e parë, ku gjithmonë kam dashur të luaj”, përfundoi Diaz. /Telegrafi/

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.