Nga Ibrahimovic te Toure dhe Gotze, lojtarët që dështuan nën drejtimin e Pep Guardiolës

Pep Guardiola konsiderohet si trajneri më i mirë i gjeneratës së tij, pasi ka ndërtuar disa nga skuadrat më të mëdha të shekullit të 21-të.

Kritikët e tij do të pretendojnë se ai gjithmonë kishte një buxhet të madh për të shpenzuar ose Lionel Messi e ndihmoi atë të pushtonte Evropën, por trajneri spanjoll ka fituar gjithashtu një reputacion për përmirësimin e futbollistëve individualë.

Skuadra e tij aktuale, Manchester City ka lojtarë të klasit botëror në të gjithë fushën, por shumë prej tyre nuk kanë mbërritur në klub si lojtarë vërtetë elitarë.

Rodri pati një fillim të lëkundur të jetës në Angli, por tani konsiderohet si mesfushori më i mirë i Evropës, ndërsa Manuel Akanji dhe Nathan Ake janë bashkuar si opsione solide, por kanë luajtur role jetike në fitimin e tre trofeve dhe John Stones tani po ndihet rehat edhe si mesfushor edhe pse ai e kaloi të gjithë karrierën e tij si qendërmbrojtës.

Guardiola meriton meritën për aftësinë e tij për të shtyrë shumicën e lojtarëve të tij në nivele të reja, por jo të gjithë kanë pasur sukses nën drejtimin e specialistit 52-vjeçar.

Menaxheri i Cityt pranoi këtë javë se ai nuk arriti të nxirrte më të mirën nga Kalvin Phillips, të cilin e solli nga Leeds United për 50 milionë euro vitin e kaluar.

Reprezentuesi anglez tani mund të marrë një pozicion të ri me Rodrin e suspenduar për tre ndeshjet e ardhshme, por tashmë duket sikur atij i mbaron koha për të ndryshuar karrierën e tij në City.

Mediumi Daily Mail ka publikuar një artikull me futbollistët e tjerë, të cilët kanë qenë jashtë pritshmërive gjatë punës me Guardiolën ndër vite.

Zlatan Ibrahimovic

Transferimi i Ibrahimovic te Barcelona në vitin 2009 dukej në letër si lëvizje e duhur në kohën e duhur. Sulmuesi suedez sapo kishte udhëhequr Interin drejt tre titujve radhazi të Serie A, kështu që një lëvizje në ekipin më të mirë të Evropës në atë kohë ishte një lëvizje logjike.

Megjithatë, Ibrahimovic thjesht nuk punoi në Barcelonë dhe që atëherë ai ka fajësuar Guardiolën për paraqitjet e tij të dobëta. Ibrahimovic e quajti veten “Ferrari” kur iu bashkua Barcelonës, por mendon se Guardiola e ka penguar përparimin e tij duke e ushqyer me naftë në vend të benzinës premium.

Xherdan Shaqiri

Xherdan Shaqiri sapo kishte fituar tre trofetë me Bayern Munich kur Guardiola mori drejtimin e gjigantëve gjermanë në vitin 2013.

I njohur për kreativitetin dhe golat e tij spektakolare, nuk kishte asnjë arsye për të besuar se Shaqiri do të luftonte nën drejtimin e Pep, por lëndimet dhe humbja e formës bënë që karriera e tij mori një kthesë në rënie gjatë dy viteve të tyre së bashku.

Ylli shqiptar zviceran shënoi vetëm nëntë gola në të gjitha garat për Bayernin midis 2013 dhe 2015, por refuzoi të fajësonte Guardiolën për rënien e tij.

Yaya Toure

Yaya Toure kishte shanse për të impresionuar Guardiolën në dy klube, por nuk arriti ta bindte atë se ai meritonte një vend të përhershëm në ekipin e tij. Toure ishte padyshim i pakënaqur që ishte në Barcelonë kur klubi sapo po krijonte treshen më të madhe të mesfushës së të gjitha kohërave, të përbërë nga Sergio Busquets, Xavi dhe Andres Iniesta.

Në vitin 2010, ai u konsiderua si tepricë në Nou Camp dhe u largua për në Manchester City. Gjatë gjashtë viteve të ardhshme, Toure do ta vendoste veten si një nga mesfushorët më të mirë të Premier League, duke luajtur një rol kyç në skuadrën dy herë fituese të titullit të Cityt.

Por, kur Guardiola zëvendësoi Manuel Pellegrinin në pankinë në vitin 2016, ai donte të vinte vulën e tij në ekip dhe Toure u përjashtua gradualisht. Në sezonin e tij të fundit në klub në 2017/2018 bëri vetëm 10 paraqitje dhe City u bë skuadra e parë në Ligën Premier që mbledh 100 pikë në një sezon.

Claudio Bravo

Guardiola mori vendimin e guximshëm për të hequr nga skuadra portierin anglez Joe Hart për të sjellë Claudio Bravo nga Barcelona në afatin e tij të parë kalimtar te City. Bravo pritej të ishte një portier i mirë dhe do të përshtatej në mënyrë të përkryer në sistemin e Guardiolës, por gjërat nuk shkuan kështu.

Në të vetmin sezon në të cilin ishte portieri kryesor i Cityt, klubi përfundoi në vendin e tretë, 15 pikë prapa kampionit Chelsea. Ishte e qartë se Guardiola duhej të bënte një ndryshim. Ai e bëri pikërisht këtë duke sjellë Ederson nga Benfica, i cili është numri 1 i Cityt deri më sot.

Bravo qëndroi në City si opsion rezervë deri në vitin 2020, përpara se të kthehej në Spanjë për të luajtur për Real Betis. Ai sapo mbushi 40 vjeç, por është ende në Betis, me të cilin fitoi Kupën e Mbretit vitin e kaluar.

Mario Gotze

Mario Gotze u bashkua dhe u largua nga Bayern Munich në të njëjtën kohë me Guardiolën. Tre vite së bashku kanë ofruar pasuri të përziera për sulmuesin gjerman. Pas nënshkrimit nga Borussia Dortmund në vitin 2013, Gotze shijoi një sezon pozitiv në klubin e tij të ri, duke shënuar 10 gola dhe duke dhënë nëntë asistime teksa Bayern fitoi një tjetër titull të ligës.

Në fund të sezonit, ai luajti për Gjermaninë në Kupën e Botës 2014, duke shënuar golin e fitores në finale kundër Argjentinës. Pas kthimit nga turneu në Brazil, dukej se ai do të vazhdonte të bëhej një nga lojtarët më të mirë në botë, por nuk iu afrua kurrë atyre niveleve.

Nëntë gola në sezonin 2014/2015. sugjeronte se ai mund të luante akoma në maksimumin e tij me raste, por ndikimi i tij në ekip po zbehej dhe ai pati një sezon zhgënjyes 2015/16, në të cilën ai bëri vetëm 14 paraqitje në ligë dhe shënoi tre gola. Koha e tij në Bayern mori fund dhe ai iu bashkua Borussias në verën e vitit 2016.

Duke folur në vitin 2018 për karrierën e tij në Bayern, Gotze vuri në dyshim aftësitë menaxhuese të Guardiolës, ndërsa lavdëroi trajnerin e tij të mëparshëm, Jurgen Klopp.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.