Nga Bebe Rexha te Ava Max, pse fansat po i sulmojnë artistet shqiptare?

Pse fansat e muzikës hedhin gjësende në skenë ndërsa artisti i tyre i preferuar performon? Nicholas Malvagna, një 27-vjeçar nga Nju Xhersi, ofroi një shpjegim pasi u akuzua për sulm për gjuajtjen e telefonit ndaj këngëtares pop Bebe Rexha, e cila kërkoi qepje pasi u godit. Malvagna me sa duket mendoi se “do të ishte qesharake” të godiste Rexhën, e cila më vonë postoi një foto të vetullës së saj të mavijosur dhe të fashuar.

“Jam mirë”, ka shkruar Rexha në postimin në Instagram, megjithëse disa fansa vunë në dukje në internet se nëse telefoni do të kishte rënë pak më poshtë, mund të kishte shkaktuar dëm serioz në syrin e saj.

Vitin e kaluar, këngëtari Steve Lacy shkatërroi një iPhone që ishte hedhur në skenë nga një fans. Disa muaj më parë, një anëtar i audiencës në Toronto hodhi një kukull në drejtim të Lady Gaga-s teksa ajo këndonte këngën me temë për Top Gun: Maverick. (Gjithmonë profesioniste, Gaga vazhdoi performancën e saj.)

 

Në të njëjtën javë me incidentin e Rexhës, një fans hyri në skenën e Los Anxhelosit ku performoi Ava Max, duke e goditur këngëtaren aq fort sa ai “i gërvishti pjesën e brendshme të syrit”, sipas postimit të saj në Twitter.

Artistët kanë shmangur prej kohësh objektet të hedhura nga fansat. Por fansat thonë se ka një arsye që këto raste duket se po ndodhin më shpesh. Të famshëm si Doja Cat, Olivia Rodrigo dhe Billie Eilish kanë marrë telefonat e fansave (në mënyrë konsensuale), kanë filmuar një video në mes të shfaqjes dhe ia kanë kthyer telefonat pronarëve të tyre. Është një mënyrë për t’u bërë virale – kështu që fansat e paduruar po hedhin iPhone-ët e tyre me shpresën se këngëtari i tyre i preferuar do t’u lërë atyre një dhuratë të vogël.

 

Paul Wertheimer, një menaxher i sigurisë së turmës, fajëson gjithashtu rritjen e dukshme tek njerëzit që dalin nga agresioni i tyre pas bllokimit. “Ne të gjithë thamë se turmat do të ishin më të shfrenuara, të çrregullta dhe më energjike, pasi njerëzit të dilnin nga izolimi,” tha ai. “Kur turmat shqetësohen, njerëzit mund të ndihen anonimë dhe kjo i shtyn ata të bëjnë gjëra antisociale dhe të rrezikshme.”, shkruan The Guardian.

Fansat nuk janë të vetmit njerëz që hedhin gjëra në turma – këtë e bëjnë edhe vetë këngëtarët. Beyoncé hodhi syze dielli në turmë gjatë një shfaqjeje të fundit në Mbretërinë e Bashkuar në turneun e saj të Rilindjes. Në mars, Chris Brown ftoi një fanse në skenë për një kërcim, vetëm për të kapur telefonin e saj dhe e hodhi atë në turmë, sepse ai ishte i bezdisur me xhirimet e saj të vazhdueshme. Vitin e kaluar, Axl Rose tha se do të ndalonte traditën e tij prej dekadash për të hedhur mikrofonin e tij në turmë, pasi një grua australiane pësoi lëndime serioze kur e goditi në fytyrë

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.