Mos flini kurrë me flokë të lagura, ja përse…

Rritet rreziku për infeksion.

Flokët e lagura mund të mbartin mikrobe që shkaktojnë infeksionet, pasi lagështia krijon një mjedis komod për mbledhjen e mikrbeve.

Këputja e flokëve.

Flokët e lagur këputën më lehtë se flokët e thatë sepse fijet janë më të buta dhe më të dobëta kur janë të lagur.

Rënia e flokëve.

Flokët do të lirohen nga skalpi juaj për shkak të fërkimit midis skajeve të një fijeje dhe tjetrës. Ju mund të përjetoni rënie të flokëve.

Krijojnë zbokth.

Siç e përmendëm më lart, flokët e lagur mund të çojnë shpejt në zbokth ose lloje të tjera të acarimit të lëkurës që çojnë në kruajtje dhe parehati gjatë orëve të gjumit.

Është e pakëndshme.

Flokët e lagur e bëjnë të vështirë për trupin tonë të rregullojë temperaturën gjatë gjumit.

Flokët tuaj do të duken qesharak në mëngjes.

Meqenëse ne lëvizim shumë gjatë gjumit dhe flokët e lagur janë shumë më të lakueshëm se flokët e thatë, do ta gjeni veten me një model flokësh të çmendur.

Nëse keni lëkurë natyrale të yndyrshme, gjumi me flokë të lagur vetëm sa do ta përkeqësojë atë.

Lëkura e kokës djersitet kur koka është e mbuluar me lagështi dhe nuk thahet për shkak të shtresës së ujit sipër. Kjo çon në fije më të yndyrshme që janë më të vështira për t’u trajtuar.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.