Mitovski: Diplomati Amerikan Obrajan tha që as veturë nuk do të blija nga Mickoski, lerë më të votoj për të

Gazetari dhe pronari i Infomaks, Aleksandar Mitovski përmes një postimi të fundit ka thumbuar kreun e opozitës Hristijan Mickoski përmes intervistës së dhënë nga Zëvendës sekretari amerikan për Europ dhe Euroazi, O’Brien.

Ai mes tjerash kërkon edhe sqarim nga përfaqësues të lartë të VMRO mbi këto qëndrime.

Postimi i plotë:

Jo se kam shumë respekt për aktivitetet e diplomacisë amerikane, por fakti është se është diplomacia më e fuqishme në botë.

Një deklaratë e tillë sigurisht që do të ishte skandaloze nëse do të vinte nga një diplomat tjetër, por jo nga një diplomat amerikan. Kuptohet…

Por ajo që është më e rëndësishme është mesazhi që dërgohet.

Zëvendëssekretari amerikan i Shtetit për Çështje Evropiane, i dyti në rang pas Blinken, O’Brien thotë se nga Hristian Mickoski as që do të blinte veturë, e lëre më ta votonte.

Gjatë rrugës na këshilloi që të mos e votojmë…se është gënjeshtar. Hochstapler. Shesh-besh. Njeri i pandershem.

Dhe ai është i tillë. Ata e lexuan Amerive si abetare fshati.

O’Brien sapo konfirmoi atë që ne kemi folur për një vit e gjysmë. Mickoski është bandit. Manipulues.

Fatkeqësisht, Mickoski është edhe njeriu që për shkak të mendjelehtësisë, lakmisë dhe gënjeshtrës e solli partinë në këtë gjendje. Për të humbur mundësinë për të fituar përsëri. Tani as koalicioni me opozitën shqiptare nuk do të thotë asgjë për të, sepse e kanë marrë drejtimin, pikërisht nga O’Brien.

Sherre me Gruevskin, Apasiev, Danelën, Jakimovskin…

Një deklaratë e tillë nuk është bërë nga asnjë diplomat i huaj në 30 vitet e fundit. Dhe në kriza shumë më të mëdha. Ne ishim në luftë, nuk kishte deklarata të tilla.

Por, a nuk ka pasur “takime sekrete” me amerikanët, Hristijan?

Nuk shkuat për drekë në rezidencën e ambasadorit?

Apo thjesht ka gënjyer anëtarësinë e tij, kush e di se pa mbështetjen e tyre ata do të mbeten sërish të pezulluar, në opozitë.

Thjesht me vjen keq per ata apologjetet e tij “gazetare” qe jane lodhur…dhe kane qene kaq “proamerikane”. Madje më besuan dhe më bindën për historitë e takimeve të fshehta.

PS. Më interesojnë komentet e Vllatko Gjorçevit, Timços, Nikoloskit, Lukës dhe “amerikanëve” të tjerë në DPMNE për deklaratën e O’Brien.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.