Milan – Inter: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikime…

Milani dhe Interi do të luajnë mes vete në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, në derbin e madh që njihet si Derby della Madonnina.

Rossonerët janë nikoqir të Nerazzurrëve në takimin që pritet një San Siro i stërmbushur, pasi kjo ndeshje mund të tregoj qartë se cila skuadër mund ta konfirmoj vendin në finalen e madhe

Vendi: San Siro

Koha: 21:00

Milan

Zlatan Ibrahimovic do të mungojë dhe ka qenë jashtë për një kohë, por një shqetësim më i fundit është për Rafael Leao, i cili u largua pas 11 minutash në fitoren 2-0 të Milanit ndaj Lazios.

Nëse ai nuk mund të luajë, mund të shohim njeriun që e zëvendësoi, Alexis Saelemaekers, të fillojë si titullar në vend të Leaos.

Inter

Milan Skriniar është ende jashtë për Interin, pasi ka qenë jashtë tash e disa muaj shkaku i lëndimit në shpinë.

Dalbert ka qenë jashtë i lënduar gjatë gjithë sezonit dhe nuk do të luajë as këtë ndeshje.

Robin Gosens do të humbasë ndeshjen e parë kundër Milanit, por mund të rikthehet për të luajtur në ndeshjen e dytë.

Fakte

Interi është i pamposhtur në nëntë nga 10 ndeshjet e fundit jashtë fushe kundër Milanit në të gjitha garat.

Interi ka pesë fitore radhazi në të gjitha garat apo gjashtë ndeshje pa humbje radhazi.

Milani ka nëntë ndeshje pa humbje si vendas, ku nga to gjashtë fitore dhe tri barazime.

Analizë

Në atë që mund të jetë ndeshja kryesore e fundit në San Siro përpara se të rrëzohet, dy derbi të Milanit zhvillohen në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve, ku Milani është skuadra vendase për këtë të parin.

Milan mundi kampionët e Serie A, Napolin, pas një fitore 1-0 në ndeshjen e parë dhe barazimit 1-1 në ndeshjen e dytë.

Rafael Leao doli i lënduar kundër Lazios të shtunën dhe ka dyshime për të filluar ndeshjen, gjë që mund të jetë një goditje e madhe për skuadrën e Stefano Piolit.

Ata janë të pamposhtur në shtatë ndeshjet e tyre të fundit në Serie A dhe do të duan të mbajnë këtë seri të pamposhtur për t’u dhënë atyre mundësinë më të mirë për të arritur në finalen e tyre të parë të Ligës së Kampionëve që nga viti 2007.

Sa i përket Interit, ata mundën Benficën në çerekfinale për t’u kualifikuar në këtë fazë. Ata janë dy pikë përpara rivalëve të tyre të qytetit dhe i fituan të dyja ndeshjet e ligës këtë sezon, kështu që ata kanë avantazhin, veçanërisht pasi fituan katër ndeshjet e fundit në ligë. Për herë të fundit ata arritën në finalen e Ligën e Kampionëve në vitin 2010, por janë skuadra e fundit italiane që e ka fituar këtë garë.

Meqë të dyja skuadrat nuk duan të humbasin me një ndeshje të dytë në mendje, ne mund të shohim një barazim të ngushtë në ndeshjen e parë.

Formacionet e mundshme

Milan (4-2-3-1): Maignan; Calabria, Kjaer, Tomori, Theo; runic, Tonali; Diaz, Bennacer, Saelemaekers; Giroud.

Inter (3-5-2): Onana; Darmian, Acerbi, Bastoni; Dumfries, Barella, Brozovic, Mhitaryan, Dimarco; Dzeko, Lautaro.

Parashikimi: Milan 1-1 Inter

/Telegrafi/

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.