Mediumi boshnjak: Pse Milan Radoiçiq nuk është në paraburgim serb dhe a është ende gjallë?

Menjëherë pas sulmit në fshatin Banjskë, autoritetet kosovare identifikuan biznesmenin kontrovers Milan Radoiçiq si organizator të këtij akti. Sipas informacioneve nga MPB-ja e Serbisë, ai dyshohet se ndodhet në Serbi, por shumë gjëra ende janë të mbuluara me mister.

Tashmë ish-nënkryetari i Listës Serbe, parti politike e komunitetit serb në Kosovë, ka vite që është i lidhur me afera të shumta kriminale në veri të Kosovës.

Sipas policisë së Kosovës, Radoiçiq udhëhoqi një grup të armatosur të serbëve të cilët vranë një polic të Kosovës dhe plagosën një tjetër para të dielës së kaluar. Në aksionin që më pas u krye nga njësitet speciale të Policisë së Kosovës, mbetën të vrarë katër sulmues dhe disa prej tyre u arrestuan.

Pas kësaj, të premten e kaluar, përmes avokatit të tij Goran Petronijeviq, Radoiçiq pranoi përgjegjësinë për organizimin e konfliktit të armatosur në afërsi të Banjskës.

“Unë përgatita gjithçka vetë”

Milan Radoiçiq ka pranuar se ka organizuar sulmin në veri të Kosovës

“Unë Milan Radojiçiq, baba Rajko, i lindur në Republikën e Serbisë, për shkak të spekulimeve të shumta që janë shfaqur, ju njoftoj se kam ardhur në veri të Kosovës dhe Metohi në fshatin Banjskë së bashku me bashkatdhetarët e mi. Arsyeja për Kthimi ynë ka qenë për të inkurajuar popullin serb.të gjithë të përndjekurit në detyrë, nga Kurti e deri te ndihmësit e shumtë të huaj, se unë personalisht kam përgatitur gjithçka që ka ndodhur, për këtë nuk kam njoftuar askënd, as autoritetet serbe, as kam pasur ndihmë. prej tyre, sepse edhe atëherë kemi pasur qëndrime të ndryshme për t’i rezistuar terrorit të Kurtit”, ka shkruar avokati nga letra e Radoiçiqit.

Një ditë më pas, Ministria e Punëve të Brendshme të Serbisë njoftoi se Radoiçiq ka bërë një deklaratë në lidhje me sulmin që ndodhi në qytetin e Banjskës në cilësinë e “qytetarit”.

Në deklaratë thuhet gjithashtu se për të gjitha sa më sipër është informuar Prokuroria e Lartë Publike në Beograd, “e cila do të ndërmarrë masa dhe veprime të mëtejshme procedurale brenda kompetencës së saj”.

Sipas disa informacioneve jozyrtare, Radoiçiq është plagosur gjatë sulmit në Banjska dhe po trajtohet në Beograd, ndonëse avokati i tij e ka mohuar këtë.

Ajo që kontestohet është fakti se nëse është gjallë, Radoiçiq nuk është mbajtur në paraburgim serb.

Edhe pse Serbia nuk e njeh Kosovën, si dhe autoritetet e këtij shteti, nuk është e qartë se si mund të dëgjohet personi që qëndron pas aksionit të armatosur, që çoi në vdekjen e një polici, si dhe anëtarëve të grupit të tij. si shtetas” pa u mbajtur në paraburgim.

Tabloidët e regjimit raportuan se Radoiçiq ishte parë në funeralin e një prej sulmuesve në Banjskë, por nuk u regjistrua asnjë foto e vetme që e tregonte atë.

Gjithçka çon në faktin se rrëfimi i tij është inskenuar ekskluzivisht për të hequr përgjegjësinë nga organet zyrtare të Serbisë.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës po “po bëjnë presion” ndaj Serbisë që të bashkëpunojë në hetimin e sulmit, ndërsa në të njëjtën kohë Ushtria Serbe mohon përfshirjen në sulmin në Banjskë, duke e cilësuar atë si “fyerje për intelektin”.

Në periudhën e ardhshme, sigurisht që do të zbulojmë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë me Radoiçiqin, dhe rrëfimi i tij do të kontestohet veçanërisht nëse del se ai nuk ishte në gjendje të shkruante një letër në të cilën ai merr përgjegjësinë e plotë, dhe kështu privon autoritetet shtetërore. duke përfshirë edhe presidentin, të përgjegjësisë së tyre Aleksandar Vuçiq.   /Klix.ba 

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.