Mediat serbe: Vuçiq ia dorëzoi Kurtit veriun e Kosovës

Para gjysmë viti serbët nga veriu i Kosovës u tërhoqën nga policia dhe drejtësia e Kosovës dhe tani për shkak të bojkotit të zgjedhjeve pushtetin ekzekutiv në të katër komunat serbe ua kanë lënë partive shqiptare.

Sipas portalit Nova.rs, është e qartë se serbët e Kosovës nuk përfitojnë nga kjo lloj taktike e Beogradit dhe se që nga nëntori vullnetarisht ia kanë dorëzuar Kosovës praktikisht tërë veriun e saj.

Të dielën janë mbajtur zgjedhjet në katër komuna serbe në veri të Kosovës, pas largimit të serbëve nga institucionet atje. Kryetarët e rinj do të kenë Severna Mitrovica, Leposaviqi, Zveçani dhe Zubin Potok – ata janë Erden Atić, Ljuljzim Hetemi, Iljir Peci dhe Izmir Zeqiri, zyrtarë të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Partisë Demokratike të Kosovës. Në këto katër komuna kanë dalë gjithsej 3.47 për qind e popullsisë.

Edhe pse serbët i bojkotuan këto zgjedhje, bashkësia ndërkombëtare i njeh këto rezultate, kështu që komunat në të cilat përfaqësohet shumica dërrmuese e serbëve do të udhëhiqen nga anëtarët e lëvizjes së Albin Kurtit dhe të PDK-së

BE-ja ka bërë të ditur se zgjedhjet janë mbajtur në përputhje me rendin juridik të Kosovës, por se kjo nuk mund të jetë zgjidhje afatgjatë dhe se është e nevojshme që sa më shpejt të formohet Asociacioni i Komunave Serbe.

Sipas Nova.rs, kur të vihet vija, pas gjashtë muajsh, falë vendimeve të Beogradit dhe Listës Serbe, të gjitha institucionet në veri do t’u dorëzohen shqiptarëve.

Boshko Jakshiq, analist i politikës së jashtme, thotë për “Nova” se është thellësisht i bindur se lënia vullnetare e mundësisë që vetëm shqiptarët ta përcaktojnë fatin e serbëve në Kosovë, është një veprim i pamatur.

“Mund të ketë ndonjë arsyetim taktik për shkak të rrjedhës së negociatave, por serbëve nuk u sjell asnjë përfitim, vetëm dëm. Së dyti, bie ndesh me planin evropian që Vuçiq e pranoi dhe që thotë qartë se serbët duhet të kthehen në institucione. Jo vetëm që nuk u kthyen në institucione, por tani është bojkot sheshi”, përfundon Jakshiq.

Ai thekson se koha po humbet sërish, sepse do të duhen javë apo muaj për t’u rikthyer në pikën zero që ishim para këtyre zgjedhjeve apo para nëntorit.

“Ne shohim një deklaratë se Beogradi do të përpiqet të pengojë hyrjen e Kosovës në Këshillin e Evropës, që është krejtësisht në kundërshtim me shkronjën e marrëveshjes evropiane (Serbisë dhe Kosovës). Nuk do të doja të shfajësoja as në atë valle Kurtin, i cili insiston në mbajtjen e zgjedhjeve, duke e ditur se për to do të dalin dy-tre për qind e votuesve. Ai e dinte paraprakisht se po ruante një sharadë si për sa i përket demokracisë, ashtu edhe për sa i përket legjitimitetit. Pyes veten nëse Vuçiqin dhe Kurtin, të cilët do të takohen më 2 maj në Bruksel, do t’i kthejë veshët Perëndimi, sepse kjo që po ndodh tregon se edhe Beogradi edhe Prishtina mund të vazhdojnë si më parë, të provokojnë njëri-tjetrin dhe kjo nuk ndodh. Nuk u shkon mendja ndonjë normalizim për të cilin janë angazhuar zyrtarisht”, thotë Jakshiq.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.