Me xhipa super të shtrenjtë! Kështu dolën para gjyqit Radoiçiq dhe Veselinoviq, “heronjtë e Vuçiqit nga Kosova”…

Kumbarët dhe biznesmenët kontrovers Milan Radoiçiq dhe Zvonko Veselinoviç ishin sërish në qendër të vëmendjes së publikut. E para për shkak të përfshirjes në sulmin terrorist në veri të Kosovës, e dyta për dyshimet për rrezikim të sigurisë së inspektorit Slobodan Milenkoviq, i cili zbuloi rastin “Jovanjic”.

Publiku në Serbi dëgjoi histori për dy kumbarët që hyjnë thellë në krimin e organizuar, por presidenti i Serbisë mundi të “lavdërojë” Milan Radoiçiqin, duke e quajtur atë kujdestar të Serbisë në Kosovë.

Vuçiq i qëndroi asaj narrative edhe kur foli për 24 shtatorin – ditën kur Milan Radoiçiq, nënkryetari në largim i Listës Serbe, organizoi dhe mbështeti logjistikisht sulmin terrorist në Banjska me katër të vrarë, përfshirë një polic të Kosovës.

Zvonko Veselinoviq është marrë në pyetje sepse dyshohet se ka urdhëruar dhe paguar për likuidimin e inspektorëve Slobodan Milenkoviq dhe Dushan Mitiq.

Policët e UP-së për qytetin e Beogradit kanë intervistuar Zvonko Veselinoviqin në lidhje me pretendimin e Sllobodan Milenkoviqit se Veselinoviqi ka urdhëruar dhe paguar për organizimin e vrasjes së tij, si dhe vrasjen e Dushan Mitiqit, njoftoi MPB.

 

Veselinoviqi kaloi poligrafin.

Kumbari i tij Milan Radoiçiq kaloi të njëjtin poligraf disa vite më parë.

Ndërsa priste dërgesën e vaksinave në aeroport, presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha atëherë se Radoiçiq kaloi një poligraf kur është fjala për përfshirjen e tij në vrasjen e Oliver Ivanoviqit.

Me një veturë jo më pak të shtrenjtë ka mbërritur edhe Veselinoviqi para komisariatit, natyrisht si qytetar.

Nga Srpska në listën e zezë

Zvonko Veselinoviq dhe Milan Radoiçiq ishin të lidhur me vepra të ndryshme kriminale – nga trafiku i drogës, përmes përfshirjes në vrasjen e Oliver Ivanoviqit, deri te nxjerrja e paligjshme e zhavorrit dhe nuk dihet nëse ata janë dënuar ndonjëherë.

Siç thuhet në aktakuzën e Prokurorisë Speciale në Prishtinë, ata akuzohen si drejtues të grupit kriminal përgjegjës për vrasjen e Ivanoviqit.

Në nëntor 2018, Radoiçiq arriti t’i ikte policisë së Kosovës dhe të strehohej në Serbinë qendrore, pas së cilës u lëshua një fletarrest vendor dhe ndërkombëtar për të.

Si nënkryetar i Listës Serbe, Radoiçiq ishte drejtpërdrejt i përfshirë në politikë, ndërsa Veselinoviq u përfol se financoi fushatën e SNS-së. Aleksandar Vuçiq ka mohuar vazhdimisht se ka lidhje me të, duke thënë se ata nuk kanë dëgjuar kurrë me njëri-tjetrin dhe se janë parë dy herë në Kosovë.

Veslinoviq dhe Radoiçiq nuk ishin të njohur për publikun e gjerë, derisa u bë e ditur se ata ishin në listën e të dyshuarve për përfshirje në vrasjen e Oliver Ivanoviqit. Në fund të vitit të kaluar, SHBA vendosi sanksione ndaj tyre, duke deklaruar se i përkasin rrjeteve korruptive të lidhura me krimin e organizuar ndërkombëtar.

Ajo që binte në sy ishte se “mjeshtrit e Kosovës” joformalë i kryenin “detyrat qytetare” me xhipat BMW. /Nova

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.