Kërcënohet sërish kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviq, policia me armë të gjata rrethon objektin e Qeverisë

Një kërcënim i ri me vdekje i është dërguar kryeministrit, Andrej Plenkoviq, dhe anëtarëve të Qeverisë mëngjesin e sotëm, bëri të ditur vetë kryeministri, duke komentuar në një deklaratë për media raportin e fundit të Agjencisë së Sigurisë dhe Inteligjencës (SOA), raporton mediumi kroat Dnevnik, transmeton ‘Arbresh.info’.

Kërcënimi terrorist në Kroaci është i ulët, por mundësia e sulmeve terroriste, kryesisht nga sulmues të pavarur, nuk mund të përjashtohet, paralajmëroi Agjencia e Sigurisë dhe Inteligjencës (SOA) në një raport për vitin 2022.

Kryeministri Andrej Plenkoviç komentoi gjithashtu gjetjet: “Kemi pasur diskutime në Komisionin e Sigurisë Kombëtare. Ishin dy grupe që u identifikuan shumë qartë, të cilët lidhnin një rreth njerëzish me synimin për të rrëzuar me dhunë rendin kushtetues. Kemi pasur një sulm terrorist gati tre vjet më parë, për të kryer një akt terrorist ndaj kryeministrit, pra ndaj meje. Ai i ri e bëri këtë për shkak të atmosferës dhe mjedisit në të cilin u rrit. Dikush i dha një armë, dikush e mësoi të gjuante dhe dikush e bëri të kishte atë moment vullneti, që është më i rëndësishmi. Ne ishim me fat që, për fat të keq, ai nuk ia doli me qëllimin e tij”, ka thwnw kryeministri Plenkoviç.

“Dhe tani ka një kërcënim, njësiti i policisë intervenuese është aktualisht para Qeverisë, sepse sot në mëngjes ka pasur përsëri kërcënim nga ai djalë ndaj meje dhe anëtarëve të qeverisë dhe kjo ndodh gjatë gjithë kohës. punoni në shtypjen e grupeve të tilla, në mënyrë që të gjitha shërbimet me të cilat merren ata që janë të angazhuar, prandaj SOA e publikoi këtë raport dhe për t’i dhënë fund”, tha Plenkoviç në një deklaratë për mediat në Dubrovnik. ku mbërriti me rastin e Ditës së Qarkut Dubrovnik-Neretva për seancën ceremoniale të Kuvendit të Qarkut. Ai theksoi se Kroacia është një vend demokratik, një vend ku respektohet sundimi i ligjit, institucionet dhe rendi kushtetues: “Është e sigurt që ata njerëz që duan të rrëzojnë qeverinë me mjete të dhunshme nuk do të kalojnë pa u vënë re, dhe është e sigurt. se shteti dhe institucionet e tij do të veprojnë, po veprojnë dhe gjatë gjithë kohës”, ka shtuar kryeministri kroat.

Fakti që një ekip intervenues është dërguar në Qeveri dhe se aksioni policor është në zhvillim e sipër është regjistruar nga kamerat dhe videografët në sheshin e Markovës, dhe pas përfundimit të seancës ceremoniale në Dubrovnik, Plenkoviq shkurtimisht ka konfirmuar para gazetarëve se vdekja. Atij dhe anëtarëve të Qeverisë i ishin dërguar kërcënime.

I pyetur nëse ndihej i sigurt, ai u përgjigj: “Kjo ndodh gjatë gjithë kohës”.

“Policia padyshim e ka marrë pak më seriozisht këtë, por kjo ndodh gjatë gjithë kohës, por ne nuk mburremi”, ka shtuar ai dhe ka treguar se policia do të thotë nëse personi që ka bërë kërcënimin është gjetur.

Plenkoviqi u nxit nga pyetjet e gazetarëve, përveç që ka numëruar sukseset e qeverisë së tij dhe ka paralajmëruar raundin e ri të figurave të shkëlqyera të turizmit, ka komentuar edhe një sërë temash aktuale, ndërsa detajet mund t’i dëgjoni dhe shihni në videon e bashkangjitur. /Arbresh.info/

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.