Izraeli thotë se ka marrë kontrollin e postës së Hamasit dhe ka goditur 450 objektiva në Gaza

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) thonë se forcat e saj tokësore “morën kontrollin e një poste të Hamasit në Gaza” mbrëmë. Në një postim në X, dikur Twitter, ushtria izraelite thotë se posta ishte e pajisur me “poste vëzhgimi, objekte trajnimi për operativët terroristë, si dhe tunele terroriste”.

Ai shton se në operacion “u eliminuan një numër terroristësh”.

IDF thotë gjithashtu se gjatë ditës së fundit avionët e saj luftarakë sulmuan “rreth 450 objektiva… duke përfshirë komplekse ushtarake, poste vëzhgimi, poste antitanke” dhe më shumë, raporton BBC.

Të dielën, Izraeli tha se kishte “rrethuar” qytetin e Gazës, ndërsa vazhdon me synimin e tij për të eliminuar Hamasin, një grup terrorist i ndaluar në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA, BE dhe të tjerë, pasi filloi një seri sulmesh vdekjeprurëse më 7 tetor.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.