Izraeli: Hamasi po i mban peng 222 persona në Gaza

Ushtria izraelite ka dhënë një përditësim të ri mbi numrin e pengjeve të mbajtura në Gaza – duke thënë se 222 persona tani janë konfirmuar se mbahen peng, shkruan BBC, përcjell Reporteri.net.

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Yoav Gallant, ka thënë lufta e Ushtrisë Izraelite në Rripin e Gazës mund të zgjasë “dy deri në tre muaj”, duke u zotuar se “pasi të përfundojë ajo, nuk do të ketë më Hamas”.

“Sa i përket anëve operacionale të manovrimit – në fund të fundit, asgjë nuk do ta ndalë IDF-në [Forcat e Mbrojtjes së Izraelit]. Është një përzierje e dy gjërave: aftësive tona ajrore dhe manovrimeve tokësore”, tha Gallant të dielën në Tel Aviv.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.