Iu bashkua një sfide në “Tik Tok”, vdes 13-vjeçari

13-vjeçari Jacob Stevens po merrte pjesë në një sfidë TikTok me miqtë në shtëpi kur gëlltiti antihistaminen (lloj barnash që përdoren zakonisht për të trajtuar simptomat e alergjive), thuhet në llogarinë GoFund Me. Jacob ishte në kujdes intensiv për gati një javë para se të vdiste, sipas rrjeteve lokale të SHBA.

Adoleshenti nga Ohio vdiq pasi provoi të ashtuquajturën “Benadryl sfidë”, një “lojë” e sëmurë e mediave sociale, në të cilën përdoruesit e TikTok marrin sasi të mëdha të ilaçit kundër alergjive pa recetë për t’u “rritur”.

Babai i Justin Stevens foli për mediet pas vdekjes së djalit të tij.

“Sfida ishte e tepërt për trupin e tij,” shpjegoi ai në raport, duke thënë se duhej të merrte 12 deri në 14 pilula të ilaçit kundër alergjive.

13-vjeçari Jacob Stevens mbahet mend si dikush që “i pëlqente të dëgjonte muzikë, të luante futboll dhe të rrinte me miqtë e tij”. Në llogarinë e GoFundMe të krijuar nga tezja e adoleshentit, Ashley Dean, ajo shkroi: “Asnjë nënë nuk duhet t’i thotë lamtumirë foshnjës së saj”.

Në një deklaratë të ndarë me PEOPLE pas vdekjes së tij, një zëdhënës i TikTok shprehu ” ngushëllime për familjen e tij”.

“Në TikTok, ne ndalojmë dhe heqim rreptësisht përmbajtjen që promovon sjellje të rrezikshme duke pasur si prioritet sigurinë e komunitetit tonë.”

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave paralajmëroi fillimisht për trendin në fund të vitit 2020.

“Ne jemi në dijeni të lajmeve të adoleshentëve që përfundojnë në dhomat e urgjencës ose vdesin pasi kanë marrë pjesë në ‘sfidën Benadryl’ të inkurajuara në videot e postuara në aplikacionin e mediave sociale.

“Ne jemi duke i hetuar këto raporte dhe po bëjmë një auditim për të përcaktuar nëse janë raportuar raste shtesë”.

Mbidozimi i Benadryl mund të çojë në “probleme të rënda të zemrës, konvulsione, koma, apo edhe vdekje “, tha Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA-së në një paralajmërim për publikun.

Familja e Jacob po bën gjithçka që mundet “për t’u siguruar që asnjë fëmijë tjetër të mos kalojë” këtë sprovë, i tha ai degës së CNN WSYX.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.