Italia bllokon ChatGPT, a do t’a bëjnë këtë edhe vendet europiane?

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që bllokoi ChatGPT, i mundësuar nga inteligjenca artificiale (AI).

Mbikëqyrësi i mbrojtjes së të dhënave të Italisë deklaroi se është duke hapur një hetim kundër OpenAI, kompania që qëndron pas “chatbotit” të popullarizuar për shkak të shqetësimeve për privatësinë e të dhënave pasi ChatGPT përjetoi një shkelje të të dhënave që përfshinte bisedat e përdoruesve dhe informacionin e pagesave.

Qindra miliona njerëz kanë përdorur ChatGPT që nga fillimi i tij në nëntor 2022, duke e bërë atë aplikacionin me rritjen më të shpejtë në histori, sipas një studimi të UBS. Por ka pasur shqetësime në rritje për rreziqet e mundshme të AI, duke përfshirë kërcënimin e saj për të zhdukur shumë vende pune dhe gjithashtu përhapjen e dezinformatave.

Javën e kaluar, figura të mëdha në teknologji, përfshirë shefin e Twitter, Elon Musk, kërkuan që këto lloje të sistemeve të AI të pezullohen mes frikës se gara për t’i zhvilluar ato ka dalë jashtë kontrollit.

A do të ndjekin së shpejti këtë model edhe vendet e tjera?

Pas vendimit të Italisë për të kufizuar aksesin në chatbot, Organizata Evropiane e Konsumatorëve (BEUC) po u bën thirrje të gjitha autoriteteve të hetojnë të gjithë chatbot-et kryesore të AI.

ChatGPT, për shembull, është tashmë i paarritshëm në një numër vendesh, duke përfshirë Kinën, Iranin, Korenë e Veriut dhe Rusinë.

“Konsumatorët nuk janë gati për këtë teknologji. Ata nuk e kuptojnë se sa manipuluese, sa mashtruese mund të jetë”, tha Ursula Pachl, Zëvendës Drejtore e BEUC.

Pachl ka thënë po ashtu se njerëzit ende nuk e kuptojnë se informacioni që marrin është ndoshta i gabuar.

“Është një lloj thirrje zgjimi për Bashkimin Evropian sepse edhe pse institucionet evropiane kanë punuar për një Akt të AI, nuk do të jetë i zbatueshëm për katër vjet të tjera. Dhe ne kemi parë se sa shpejt po zhvillohen këto lloj sistemesh,” tha ajo për Euronews.

Komisioni Evropian aktualisht është duke punuar mbi legjislacionin e parë në botë për inteligjencën artificiale të quajtur Akti i AI. Por duket se mund të mos jetë e mundur ndalimi i sistemeve të AI, sipas Zëvendës Presidentes Ekzekutive të Komisionit Evropian, Margrethe Vestager.

“Pavarësisht se çfarë teknologjie përdorim, ne duhet të vazhdojmë të avancojmë liritë tona dhe të mbrojmë të drejtat tona”, postoi ajo në Twitter. “Kjo është arsyeja pse ne nuk rregullojmë teknologjitë e inteligjencës artificiale, ne rregullojmë përdorimet e AI. Le të mos e hedhim poshtë brenda disa vitesh atë që u deshën dekada për t’u ndërtuar”.

Sipas BBC, Komisioni Irlandez i Mbrojtjes së të Dhënave dhe rregullatori i të dhënave në Mbretërinë e Bashkuar kanë thënë gjithashtu se do të fillojnë të shikojnë më nga afër këto chatbot të AI, veçanërisht kur bëhet fjalë për mbrojtjen e të dhënave.

Ndërkohë sipas komisionerit gjerman për mbrojtjen e të dhënave për gazetën Handelsblatt, Gjermania mund të ndjekë hapat e Italisë duke bllokuar ChatGPT për shqetësimet e sigurisë së të dhënave.

Së fundmi edhe rregullatorët francezë të privatësisë kanë kontaktuar gjithashtu homologun e tyre italian për të mësuar më shumë rreth bazës së ndalimit. /Gazeta Express

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.