Grubi – Plenkoviq: Maqedonia e Veriut gëzon mbështetjen e Kroacisë drejt rrugës së eurointegrimit

Kryeministri kroat Andrej Plenkoviq ka qëndruar sot për vizitë në qytetin e Shkupit, me ç’rast ka takuar edhe përfaqësuesit e politikës në vend.

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi pas takimit më Plenkoviq shkruan në faqen e tij zyratare në Facebook se Maqedonia e Veriut dhe Kroacia si dy vende anëtare të NATO-s ndajnë të njejtat qëndrime për paqe dhe stabilitet, ndaj vlerëson lartë dhe përkahjen që Kroacia jep për rrugën eurointegruese të Maqedonisë së Veriut.

Postimi i plotë:

Me nderime të larta shtetërore mirëpritëm sot në vendin tonë delegacionin qeveritar të Republikës së Kroacisë të kryesuar nga Kryeministri kroat, z. Andrej Plenkoviq.
Diskutuam mbi raportet e shkëlqyera bilaterale mes vendeve tona pa çështje të hapura duke shprehur përcaktimin për thellimin e mëtejshëm të bashkëpunimit, mbi perspektivën europiane të vendit tonë dhe përkrahjen konsistente që Kroacia i jep aspiratës sonë të eurointegrimit.
Si vende anëtare të NATO-s ndajmë të njëjtat qëndrime për paqe dhe stabilitet në lidhje me situatat në nivel rajonal dhe botëror, si dhe të njejtën gatishmëri për kontribut në operacionet paqësore ndërkombëtare.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.