Gjithçka që duhet të dini për dokumentet sekrete të Pentagonit që përmendin Serbinë

Pak ditë më parë, Amerika u trondit nga një nga skandalet më të mëdha të spiunazhit të sotëm – nga institucioni më i ruajtur në këtë vend u zbuluan dokumente që zbulojnë sekretet më të errëta të luftës së Ukrainës. Mirëpo, afera nuk u ndal me kaq – çdo ditë e më shumë publikohen informacione, të cilat për herë të parë deri më tani na japin një pasqyrë të gjithçkaje që ndodh prapa skenave të luftës në vijën e parë të frontit, dhe më të fundit. Zbulimi bombastik ka të bëjë me Serbinë dhe dërgimin e diskutueshëm të armëve në Kiev.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Më shumë se 50 dokumente të inteligjencës, disa prej të cilave janë klasifikuar si “tepër sekrete”, ofrojnë një pamje të detajuar të konfliktit në Ukrainë, duke përfshirë detaje të ndjeshme të përgatitjeve të Ukrainës për një kundërofensivë pranverore, si dhe rolet e vendeve të tjera në konflikt që ka paralizuar botën për më shumë se një vit. Ndër të tjera, në dokumentet e reja është përfshirë edhe Serbia.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Serbia po i dërgonte armë Ukrainës?

Sipas dokumenteve konfidenciale të parë nga Reuters, Beogradi ka rënë dakord të dorëzojë armë në Kiev ose i ka dërguar tashmë ato.

I titulluar “Evropa – Përgjigja ndaj konfliktit të vazhdueshëm Rusi-Ukrainë”, dokumenti në formën e grafikut rendit “pozicionet e vlerësuara” të 38 qeverive evropiane në përgjigje të kërkesave të Ukrainës për ndihmë ushtarake.

Kjo tregon qartë se Serbia ka refuzuar të ofrojë trajnime për forcat ukrainase, por është zotuar të dërgojë ndihmë ushtarake ose e ka dorëzuar tashmë atë. Gjithashtu u tha se Serbia ka vullnet politik dhe aftësi ushtarake për t’i ofruar armë Ukrainës në të ardhmen.

Dokumenti është shënuar me SECRET dhe NOFORN, i cili ndalon shpërndarjen tek shërbimet e huaja të inteligjencës dhe ushtria. Ai mban datën 2 mars dhe është i vulosur me vulën e zyrës së Shefit të Shtabit të Përbashkët.

Tabela e Pentagonit i ndau përgjigjet ndaj kërkesave të Ukrainës për ndihmë në katër kategori: vendet që janë zotuar të ofrojnë trajnime dhe ndihmë vdekjeprurëse, vendet që kanë ofruar tashmë trajnime, ndihmë vdekjeprurëse ose të dyja, dhe vendet me aftësi ushtarake dhe vullnet politik “për të ofruar të ardhmen ndihmë vdekjeprurëse”.

Deri më tani, askush nga Serbia, as nga Ukraina apo nga Pentagoni nuk e kanë konfirmuar rolin e Beogradit që del nga këto dokumente.

Prodhuesi i armëve Krusik nga Valjeva mohoi se kishte dërguar raketa ose armë të tjera në Ukrainë dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiç i quajti ato akuza një “gënjeshtër famëkeqe”.

Ukraina drejtohet nga agjentë të huaj

Menjëherë pas këtij zbulimi u publikua informacioni se në territorin e Ukrainës ndodhen gati 100 pjesëtarë të njësive speciale të vendeve të NATO-s.

Sipas dokumentit, i cili dyshohet se është krijuar më 23 mars, Britania ka kontigjentin më të madh të forcave speciale në Ukrainë – deri në 50 prej tyre, e ndjekur nga Letonia (17), Franca (15), SHBA (14) dhe Holanda (1).

Nuk specifikohet se ku janë të stacionuar dhe çfarë detyrash kryejnë.

Nga rruga, forcat speciale britanike përbëhen nga disa njësi ushtarake elitare me fusha të ndryshme ekspertize dhe konsiderohen ndër më të afta në botë.

Zelensky është objektivi i një afere spiunazhi

Një nga dokumentet zbulon se SHBA-ja ka spiunuar edhe presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky. Kjo nuk është për t’u habitur, tha një burim i afërt me presidentin ukrainas, por zyrtarët ukrainas janë thellësisht të frustruar nga rrjedhja e informacionit.

Një raport i inteligjencës amerikane tha se në fund të shkurtit, Zelensky “propozoi goditjen e vendeve ruse në rajonin e Rostovit duke përdorur drone, pasi Ukraina nuk ka armë me rreze të gjatë të afta për të arritur kaq larg”.

Në lidhje me këtë, një raport tjetër i inteligjencës tha se Kina mund të përdorë sulmet ukrainase ndaj objektivave thellë brenda Rusisë “si një mundësi për të pozicionuar NATO-n si agresor dhe mund të rrisë ndihmën e saj për Rusinë nëse i konsideron sulmet të rëndësishme”.

Numri i viktimave nuk është i saktë?

Sipas një prej dokumenteve, forcat ruse pësuan midis 189,500 dhe 223,000 viktima në shkurt, duke përfshirë deri në 43,000 ushtarë të vrarë në aksion. Ukraina, ndërkohë, pësoi 124,500 deri në 131,000 viktima, me deri në 17,500 të vrarë në aksion, sipas raportit.

I pyetur në lidhje me informacionin që qarkullon në Twitter dhe Telegram, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov i tha CNN se “nuk ka as më të voglin dyshim për përfshirjen e drejtpërdrejtë ose të tërthortë të Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s në konfliktin midis Rusisë dhe Ukrainës”.

Gjithnjë e më pak municione dhe raketa?

Për më tepër, dokumentet e Pentagonit sugjerojnë se mbrojtjes ajrore të Ukrainës mund t’i mbarojnë raketat dhe municionet në vetëm disa javë.

Një nga dokumentet e datës 23 shkurt, i cili shënohet “konfidencial”, detajon se si sistemi i mbrojtjes ajrore të Ukrainës S-300 do të heshtë plotësisht deri më 2 maj, nëse vazhdon të përdoret me të njëjtin ritëm.

Sistemi anti-ajror Buk i Ukrainës, tek i cili mbështetet ushtria ukrainase së bashku me S-300, mund të konsumohet nga mesi i prillit, ndërsa njësitë kundërajrore të vijës së parë mund të “reduktohen totalisht” deri më 23 maj.

Luftëtarët dhe bombarduesit rusë po marrin një aftësi në rritje për të sulmuar forcat ukrainase, gjë që mund të përbëjë një sfidë për Kievin, sugjerojnë dokumentet sekrete.

Wagner plagëkanceri në Kremlin

Rrjedhja masive zbulon gjithashtu se depërtimi i SHBA në Ministrinë e Mbrojtjes Ruse dhe organizatën mercenare Wagner përbën një problem të rëndësishëm për Kremlinin.

Gjegjësisht, ajo e gjeti veten në lajme për shkak të rritjes së rolit të saj në luftën në Ukrainë, por edhe sepse po përpiqet të mbledhë aleatë në mbarë botën.

Tanket e NATO-s janë objektivi numër një

Dokumentet e klasifikuara të inteligjencës amerikane zbulojnë gjithashtu se ushtarëve rusë iu premtuan shpërblime nëse dëmtonin ose shkatërronin tanket e NATO-s në Ukrainë.

Dokumentet thanë se ishte “rezultat i iniciativave të krijuara për të ndihmuar njësitë ushtarake ruse dhe për të rritur moralin e tyre ndërsa luftojnë për të kapur territorin në Ukrainën lindore”.

“Videot e shkatërrimit të tankeve do të shpërndaheshin gjerësisht për të ulur besimin e Ukrainës dhe Perëndimit dhe për të bindur trupat ruse për aftësinë e tyre për të kapërcyer këtë armë të re”, thuhet në dokumente.

Reagimi i ashpër i SHBA

Siç pritej, rrjedhja e dokumenteve në këtë pikë të konfliktit nuk mund të luajë në duart e Shteteve të Bashkuara. Prandaj, menjëherë pasi këto gjetje u bënë publike, pasoi një reagim i ashpër nga Pentagoni.

Departamenti Amerikan i Drejtësisë nisi një hetim penal për zbulimin e dokumenteve.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin njoftoi se ky vend do të kryejë një hetim të menjëhershëm dhe do të gjejë personin përgjegjës për rrjedhjen e dokumenteve.

“Ne do të vazhdojmë të hetojmë dhe do të kthejmë çdo gur derisa të përcaktojmë burimin dhe shtrirjen e kësaj,” tha Austin të martën në një konferencë shtypi të Departamentit të Shtetit.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.