Gazetarja çon ish-presidentin Trump në Gjykatë: Më përdhunoi!

Dhunë dhe shpifje ndaj Jean Carroll. Këto janë akuzat ndaj ish-presidentit Donald Trump në gjyqin civil që është hapur në Nju Jork.

“Unë jam këtu sepse Trump më përdhunoi dhe kur shkrova për të, ai tha se nuk ndodhi,” tha gazetarja amerikane në gjykatë, ku theksoi se ish-presidenti e përdhunoi atë në dhomën e zhveshjes së një dyqani në qendër të qytetit në mes të viteve ’90.

Por Trump sipas saj e ka mohuar këtë ngjarje dhe duke gënjyer dhe ka shkatërruar reputacionin e saj. Për avokatin e ish-presidentit akuzat janë të motivuara politikisht.

“Provat do të tregojnë se ajo po gënjen. Carroll e krijoi këtë rast për të shitur librin e saj, për të dëmtuar politikisht Trump-in dhe për të tërhequr vëmendjen. Donald Trump ngjall reagime të forta, në kuptimin pozitiv apo negativ, mund ta urreni dhe ta shprehni me votën tuaj, jo në gjykatë”, u shpreh avokati Joseph Tacopina.

Sipas aktakuzës, Trump ka gënjyer në mënyrë të përsëritur.

“Provat do të tregojnë se Trump ka thënë një gënjeshtër pas tjetrës për këtë rast”, deklaroi Shaën Croëley, avokati i E. Jean Carroll.

Duke iu drejtuar jurisë hapëse, Croëley shpjegoi se klientja e tij nuk e paditi Trumpin menjëherë sepse incidenti ndodhi tre dekada më parë, kur bota ishte krejtësisht ndryshe për një grua të vetme dhe Trump ishte atëherë shumë i fuqishëm në Nju Jork.

Ai që po zhvillohet në Nju Jork është një gjyq civil në të cilin shkrimtarja E. Jean Carroll vë në dyshim Donald Trump. Përdhunim i pretenduar dyshohet se ndodhi brenda një dyqani në Nju Jork në mesin e viteve 1990. Carroll lëshoi akuzat ndaj Trump, i cili i mohon. Në këtë proces, shkrimtares do t’i duhet të provojë se Trump ka abuzuar seksualisht me të, i cili e quajti një mashtrim total, kur ajo pretendoi në tetor të vitit të kaluar.

Sipas shkrimtares, takimi me Trump u zhvillua brenda dyqanit të Manhattan Bergdorf Goodman në vjeshtën e vitit 1995 ose pranverën e 1996. Carroll pretendon se Trump i ka kërkuar ndihmë për të blerë një dhuratë për një “vajzë”. Më pas të dy përfunduan në një dhomë zhveshjeje, ku manjati do ta kishte përdhunuar. Historia u bë publike për herë të parë më 21 qershor 2019, kur u shfaq në media një pamje paraprake e librit në të cilin shkrimtarja tregoi historinë.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.