‘Epoka Wenger’ te Arsenali do të marrë fund këtë verë

Kjo verë më në fund mund të shënojë fundin e epokës së Arsene Wenger në Arsenal, me anëtarët e qëndrueshëm të skuadrës së tij që do të largohen nga Emirates në fund të sezonit.

Topçinjtë do të përfundojnë sezonin e tyre në Ligën Premier si nën-kampionë, pasi një humbje 1-0 ndaj Nottingham Forest fundjavën e kaluar konfirmoi se Manchester City i Pep Guardiolas do të mbronte titullin e ligës.

Të përfunduarit në vendin e dytë mund të ndihet si një zhgënjim për tifozët e Arsenalit, pasi kanë udhëhequr tabelën e Ligës Premier për pjesën më të madhe të sezonit. Por, një vend i dytë do të jetë më i larti për Arsenalin që kur Wenger u largua nga klubi në vitin 2018.

Francezi 73-vjeçar, i cili udhëhoqi Gunners drejt 17 trofeve gjatë kohës së tij 22-vjeçare, duke përfshirë titullin e famshëm ‘Invincibles’ në Ligën Premier në 2004, mbetet trajneri më i suksesshëm i Arsenalit.

Dhe disa lojtarë që u sollën nga Wenger ende luajnë për klubin, edhe pse të gjithë ka të ngjarë të largohen në afatin kalimtar të verës.

Granit Xhaka, i cili ka qenë diçka si një zbulim për skuadrën e Mikel Artetës këtë sezon, mund të luajë ndeshjen e tij të fundit për klubin në shtëpi kundër Wolves të dielën.

Karriera e reprezentuesit të Zvicrës në Londrën Veriore ka qenë pothuajse shekspiriane.

I njohur kryesisht për incidente të shumta dhe kartonë në fushën e lojës, Xhaka u bë kapiten i klubit nga pasardhësi i Wengerit, Unai Emery, por më pas iu hoq shiriti në vitin 2019 pasi debatoi me tifozët e klubit kur ai u zëvendësua në barazimin 2-2 me Crystal Palace.

Megjithatë, nën drejtimin e Artetës, Xhaka ka qenë në formë të mirë, por tani thuhet se është i destinuar për të kaluar te Bayern Leverkusen për një tarifë prej 15 milionë funtesh.

Mohamed Elneny është një tjetër nënshkrim i Wenger që do të largohet nga Emirates. I vendosur kryesisht si rezervistë gjatë kohës së tij në klub, 30-vjeçarit iu dha një zgjatje e kontratës në vitin 2022, por mund të largohet gjatë verës.

Rob Holding u nënshkrua nga Bolton Wanderers më 2016 si një i ri premtues. Sidoqoftë, qendërmbrojtësi gjithashtu mund të largohet nga Topçinjtë pasi u përdor kryesisht si mbulesë për William Saliba, sezoni i të cilit u ndërpre për shkak të lëndimit në mars.

Eddie Nketiah dhe Reiss Nelson u sollën në mënyrë të ngjashme nga Wenger si talent premtues të së ardhmes. Pavarësisht golave ​​të kontribuar në momentet kyçe të këtij sezoni, të dy lojtarët nuk kanë arritur të përballojnë fanellën. /Telegrafi/

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.