E shpallën të vdekur, gruaja “ringjallet” në funeralin e saj

Pjesëmarrësit në funeralin e një gruaje të moshuar ekuadoriane u befasuan kur zbuluan se ajo ishte ende gjallë.

Bella Montoya, 76 vjeç, u deklarua e vdekur javën e kaluar pas një arresti kardiak.

Pesë orë pas zgjimit të saj të premten, të afërmit që po përgatiteshin për të ndërruar rrobat e saj përpara varrimit e gjetën atë duke gulçuar për ajër, raporton BBC.

Zonja Montoya tani është kthyer në spital në kujdesin intensiv dhe ministria e shëndetësisë e Ekuadorit ka krijuar një komitet për të hetuar rastin

Në një deklaratë, ministria tha se gruaja iu nënshtrua arrestit kardio-respirator – humbje e frymëmarrjes dhe funksionit të zemrës – dhe nuk iu përgjigj përpjekjeve për ringjallje.

Mjeku kujdestar konfirmoi vdekjen e saj.

Djali i saj, Gilber Rodolfo Balberán Montoya, u citua nga mediat lokale të ketë thënë se nëna e tij ishte “pranuar rreth orës 09:00 dhe në një mjek i tha se ajo vdiq.

Zonja Montoya më pas u vendos në një arkivol për disa orë derisa u pa nga anëtarët e familjes duke u përpjekur të merrte frymë.

Një video e postuar në rrjetet sociale e tregoi atë të shtrirë në një arkivol të hapur dhe duke marrë frymë rëndë, ndërsa disa njerëz u grumbulluan rreth saj.

Mjekët më pas shihen duke mbërritur dhe vëzhguar viktimën përpara se ta lëviznin atë në një barelë dhe në një ambulancë.

Tani ajo ndodhet në terapi intensive në të njëjtin spital ku mjekët deklaruan vdekjen e saj.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.