Deklaratë “bombë” nga Elon Musk: Ja kur do t’i “zhdukim” makinat me benzinë dhe naftë…

Biznesmeni miliarder afrikano-jugor po shikon një mundësi të re ndaj prodhuesve tradicionalë të makinave, duke synuar ta bëjë Teslën dominuesin absolut të automobilizmit.

Elon Musk duket i vendosur të përshpejtojë fundin e motorëve me djegie të brendshme, duke trazuar ujërat e ndenjur të industrisë evropiane të makinave.

Miliarderi mori pjesë në një konferencë me drejtuesit kryesorë të Tesla-s në Evropë, duke paraqitur qëllimet e kompanisë për pjesën tjetër të këtij viti.

Siç raportojnë mediat, të gjithëve u bëri përshtypje një frazë ku shkruhej “Këtë vit do të vrasim makinat ICE” , pra makina me motorë me djegie të brendshme (Internal Combustion Engines).

Me frazën e mësipërme, Musk duket se ka dashur të shprehë besimin e tij të palëkundur në përmirësimin e mëtejshëm të performancës komerciale tashmë mbresëlënëse të kompanisë në tokën evropiane.

Musk beson se përmes iniciativave (të tilla si ulja e çmimeve) ai mund të vendosë modelet e tij ekskluzive tërësisht elektrike në krye të shitjeve evropiane, duke zhvendosur centralet tradicionale të energjisë bazuar në motorët me naftë dhe benzinë./abcnews.al

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.