Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse e lini kafenë

Reduktimi (ose eliminimi total) i marrjes së përditshme të kafeinës mund të shkaktojë efekte anësore që nuk janë gjithmonë pozitive.

Hulumtimi nga Universiteti Duke ka treguar se konsumi ditor i kafesë, çajit ose pijeve të gazuara rrit sasinë e sheqerit pothuajse 10%, duke rritur kështu rrezikun e çrregullimeve kardiovaskulare dhe obezitetit.

Kjo është arsyeja pse eliminimi i kafesë nga menyja mund të nënkuptojë kursim të qindra kalorive, në avantazh të plotë të belit (dhe gjithashtu të portofolit).

Por, kafja gjithashtu vepron si një shtypës momental i oreksit, kështu që trupi tenton të kompensojë mungesën e kafeinës, duke shkaktuar dëshira të papritura ushqimore, gjë që bëhet gjithnjë e më e vështirë për t’i rezistuar. Dhe kështu në fund të ditës numërimi i kalorive ka të ngjarë të kalojë me bollëk.

Flini më mirë
Edhe pse në fillim ju ndiheni më të lodhur se zakonisht, sepse trupi duhet të mësohet me mungesën e stimuluesve, në afat të gjatë, abstinenca e kafeinës nuk mund të mos sjellë përfitime për pushimin e natës, edhe më shumë nëse keni pirë kafe në pasdite ose mbrëmje. Jo çuditërisht, një studim i botuar në “Journal of Clinical Sleep Medicine” ka theksuar se është e mjaftueshme për të marrë kafeinën brenda gjashtë orësh para se të flini për të kompromentuar cilësinë e gjumit.

Vuani nga dhimbje koke të shpeshta
T’i thuash mirupafshim kafesë do të thotë t’i privosh trupit adrenalinës dhe dopaminës, hormonet që veprojnë si stimulantë natyrorë dhe ndihmojnë mendjen të qëndrojë zgjuar dhe aktive. Nga ana tjetër, sasi të mëdha të adenosinës, e cila është hormoni i lodhjes, lirohen, dhe ky ndryshim në kiminë e trurit shkakton dhimbje koke gjithnjë e më të shpeshta.

“Për të mbajtur nën kontroll dhimbjen, një reduktim gradual në marrjen e kafeinës mund të ndihmojë, ndoshta duke zëvendësuar kafen me çaj ose duke përzier kafe të rregullt me kafe të dekafeinuar”, këshillon Wesley Delbridge, zëdhënës i Akademisë së Ushqimit dhe Dietetikës, në faqen e Digestit të Reader’s.

Nuk ndiheni në formë (por për një kohë të shkurtër)
Mungesa e kafeinës jo vetëm që shkakton dhimbje koke, por gjithashtu mund të shkaktojë një sërë efektesh anësore, si fizike dhe psikologjike, duke filluar nga ankthi te marramendja, nga nervozizmi te humori i keq dhe deri në depresion.

Por, lajmi i mirë është se kjo situatë është e përkohshme: sëmundjet fizike kalojnë pas dy ditësh, ndërsa ato emocionale zgjidhen brenda një ose dy javësh.

Buzëqeshja është më e bukur
Duke qenë shumë acide, kafeja ndikon në smaltin e dhëmbëve dhe i njollos ato. Prandaj, duke eliminuar këtë pije nga konsumimi i përditshëm, buzëqeshja mund të përfitojë prej saj, sepse do t’i kthehet një jete të re (dhe të bardhë).

Trupi privohet nga antioksidantët
Sipas një studimi nga Universiteti i Scranton, për amerikanin mesatar, kafja është burimi i preferuar i antioksidantëve, të cilat janë substanca që mund të neutralizojnë radikalet e lira dhe të mbrojnë trupin nga veprimet e tyre negative. Është e qartë se duke eliminuar kafe, eleminohen gjithashtu përfitimet e saj shëndetësore.

Për fat të mirë, megjithatë, është e mundur të rivendoset ekuilibri i duhur duke zëvendësuar filxhanin tradicional me çaj, fruta dhe perime, të gjitha ushqimet që janë aq të pasura me antioksidantë.

Është e vështirë të përqendrohesh
Lodhja dhe nervoziteti janë dy nga efektet anësore të një diete pa kafe që mund të ndërhyjë negativisht me përqendrimin. Për të luftuar këtë fenomen, dhe për të ndihmuar trurin të qëndrojë aktiv dhe i përqendruar në atë që duhet bërë, mund të përpiqemi të përtypim një çamçakëz amerikan me shije menteje.

Kur në të vërtetë pjesëmarrësit në një studim të botuar në Revistën Britanike të Psikologjisë kanë përdorur këtë mjet të volitshëm jo vetëm kohët e tyre të reagimit janë zvogëluar, por gjithashtu kanë bërë një punë më të saktë. Dhe sikur të mos mjaftonte, vetëm një javë pa kafeinë dhe mund të shihni një përmirësim të përgjithshëm në kapacitetin prodhues, sepse eliminohet “abbiocco” klasike.

Mund të vuani nga kapsllëku
Kafeina ndihmon lëvizjen e zorrëve, gjë që shpjegon pse mund të rrezikoni vuajtje nga kapsllëku kur lini kafenë. Por mos u shqetësoni: nëse vendosni të hiqni dorë nga kafeja, ka shumë alternativa për rregullimin e zorrëve (nga fibra e plotë në atë të ujit për aktivitetin fizik), në mënyrë të plotë të përfitimit të sistemit të tretjes.

Jeni më të qetë
Duke qenë një nxitës i natyrshëm, kafeina rrit nivelin e adrenalinës, duke rritur kështu stresin: nëse ndjeheni të shqetësuar apo të paaftë për të mbajtur këmbët tuaja, është një shenjë se ka ardhur momenti për t’i thënë lamtumirë ekspresit të dyfishtë ditor, për të përqafuar një mënyrë jetese më të qetë dhe më paqësore.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.