Barcelonën e pret një gjobë e majme financiare, ja arsyeja…

Barcelona do të befasohet nga një tjetër goditje e madhe financiare, me autoritetet spanjolle të taksave që i kanë vendosur klubit një gjobë të madhe prej 15.7 milionë eurosh.

Sipas gazetës Marca, Blaugranët nuk kanë deklaruar saktë disa shpenzime në organet tatimore dhe kanë llogaritur gjithashtu paketat e tepricës së ish-lojtarëve Arda Turan dhe Alexander Song kur ata u larguan nga klubi.

Klubi dështoi të deklaronte koston e fluturimeve me aeroplan privat për lojtarët dhe gjithashtu nuk bëri të ditur koston e huazimit të makinave Audi për skuadrën – marka gjermane e makinave ishte më parë një sponsor i klubit.

Ata gjithashtu nuk llogaritën saktë për përfundimin e marrëveshjes së Turan, me vlerë 1,3 milion euro dhe marrëveshjen e Song, e cila arriti në 3,5 milionë euro.

Kjo përfaqëson një goditje të mëtejshme për bilancin bankar të klubit, pasi ata përpiqen të mbledhin 200 milionë euro këtë verë në mënyrë që të mos bien në kundërshtim me kufirin e pagave të tyre, por edhe me besueshmërinë e tyre.

Ky rast shkon së bashku me çështjen Negreira, ku Barcelona po hetohet për pagesa ndaj ish-zëvendëspresidentit të Komitetit të Gjyqtarëve, Jose Maria Enriquez Negreira.

Ky rast i fundit vetëm do të propagandojë idenë se Barcelona ka thyer rregullat, megjithëse pa dyshim presidenti aktual Joan Laporta do të tregojë faktin se këto ngjarje ndodhën nën hierarkinë e paraardhësit të tij, Josep Maria Bartomeu. /Telegrafi/

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.