Atraksionet turistike më të rrezikshme në botë

Disa preferojnë një pushim relaksues në plazh , të tjerë kërkojnë një aventurë me një emocion të rrezikshëm. Nga liqenet e nxehtë deri te majat e larta dhe zhytjet vdekjeprurëse, këto vende do t’ju bëjnë zemrën të rrahë.

Krateri i gazit Darvaza, Turkmenistan – E njohur gjithashtu si “Portat e Ferrit”, kjo gropë e zjarrtë u formua në vitet 1970 kur gjeologët shpuan në një shpellë për naftë, duke shkaktuar shembjen e fushës së saj të gazit natyror. Për të djegur gazin toksik, ata i vunë flakën. Dekada më vonë, ajo ende digjet në shkretëtirën e largët të Karakumit.

Lugina e Vdekjes, SHBA – Lugina e Vdekjes në Kaliforni i josh vizitorët me peizazhin e saj surreal të dunave të rërës, majave me kripëra shkëmbore dhe kripe. Megjithatë, me një temperaturë rekord nxehtësia e saj ekstreme mund të jetë fatale.

Image

Mali Huashan, Kinë – I vendosur në provincën Shaanxi të Kinës, mali Huashan ka qenë prej kohësh një vend pelegrinazhi falë pesë majave të tij të shenjta dhe tempujve taoistë. Është gjithashtu i famshëm për rrjetin e tij të shtigjeve të pjerrëta dhe të rrezikshme që gjarpërojnë rreth malit.

Mount Everest, Nepal – Ngjitja në malin më të lartë në botë është në listën e shumë njerëzve. Me mbi 8,850 m, mali Everest tërheq rreth 1,200 alpinistë çdo vit. Megjithatë, vetëm rreth gjysma arrijnë majën dhe disa të tjerë vdesin duke u përpjekur. Shkaqet kryesore të vdekjes në Everest përfshijnë temperaturat nën ngrirje dhe ndryshimin e lartësive. Në vitin 2019, 11 persona vdiqën në kulm.

Image

Lumi Kolorado, SHBA – Duke kaluar nëpër pesë shtete, lumi Kolorado i gjatë 1450 milje (mbi 2330 km) është një vend i njohur noti për pushuesit. Megjithatë, ajo që njerëzit nuk e kuptojnë është se sa të rrezikshme mund të jenë ujërat, veçanërisht pas shirave të dendur dhe rritjes së borës së shkrirë. Në fakt, viti 2014 kishte një rekord prej 15 vdekjesh në shtatë muajt e parë për shkak të këtyre kushteve.

Liqeni i vluar, Dominika – Një nga vendet më piktoreske në Karaibe, Dominika është gjithashtu shtëpia e liqenit intrigues dhe potencialisht vdekjeprurës, Boiling. I përmbytur me fumarole, një çarje në koren e Tokës, mund të nxjerrë ujë të nxehtë dhe flluska në momentin më të nxehtë.

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.