Antishqiptarizmi, diskursi i vjetër në strategjinë e VMRO-DPMNE-së!

Opozitarja VMRO-DPMNE, gjithmonë ka ardhur në pushtet me premtimin ndaj votuesve të tyre të zjarrtë ose më mirë – tifozëve – se janë të lodhur nga koalicioni me një nga partitë shqiptare të fuqishme në peizazhin politik maqedonas. Më pas gjithçka ndryshoi – pasi ata erdhën në pushtet, mbajtja e timonit ishte pjesë e ndarjes klasike të portofoleve, pushtetit dhe të ardhmes politike me “armikun” e tyre kryesor. Rekordi i krahut “B” u vendos në gramafonin e retorikës politike. Tani, pllaka e stereotipeve politike qëndron sërish në anën “A”, por shpejt u bë – e gabuar.

Kështu shkruan Lubomir Kostoski në shkrimin e tij autorial për Civil Media, duke analizuar aktualitetin politik në vend dhe idenë e opozitares VMRO-DPMNE për një Qeveri monoetnike, pas shqiptarët (BDI), përcjell Indeks.mk

“Fakti është se ndërkohë, derisa ka zgjatur fundjava dhe ka pasur turbulenca të forta në partinë e vetë Hristijan Mickoskit për kushtet e ‘tradhtisë’ në Klubin e Deputetëve, nga anëtarë të tjerë janë dëgjuar të tjera zëra, kështu që është thënë se raporti me BDI-në do të ndërtohet pas zgjedhjeve të ardhshme parlamentare, në varësi të mandateve të fituara. Gjithsesi, kapaciteti i koalicionit i humbur prej kohësh i VMRO-DPMNE-së vështirë se do të hyjë në dhomën e shokut të rimëkëmbjes. Sa i përket BDI-së, siç thotë Mersel Bilalli, “ata nuk kanë nevojë për fushatë elektorale tani”, sepse me këtë gjest të papritur të Ali Ahmetit, sigurisht që Mickoski u bëri një dhuratë të madhe. Ata triumfuan në Reçicë të vogël në momentin kur një nga idetë taktike të kampit Mickoski, ndërtuesit e tij të zgjuar të strategjive për refuzim propozimeve të shumicës…”, shkruan mes tjerash Kostovski.

Sipas tij, për Kovaçevskin është me rëndësi që BDI të mbetet në Qeveri.

“BDI është xhuboks në të cilin monedha e makinerisë partiake të DPMNE-së tashmë është lëshuar shumë kohë më parë. Diskurset e vjetra të kësaj partie janë si rriqrat, do të ngjiten pas rrobave dhe askush nuk mund t’i zhdukë që andej. Dhe nuk ka përpjekje të sinqerta për ta bërë këtë”, nënvizon ai. (Indeks.mk)

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.