33 vjet nga vdekja e veprimtarit Fadil Vata

Sot mbushen 33 vjet nga vdekja e veprimtarit të çështjes kombëtare Fadil Vata.

Ai është njëri nga veprimtarët dhe udhëheqësit më të devotshëm të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare të viteve ‘80-ta.

Vata ndërroi jetë në vitin 1990, si pasojë e dhunës dhe torturave çnjerëzore që u ushtrua ndaj tij nga serbët.

Në nëntor 2021 u përurua shtëpia-muze e heroit Fadil Vata, në vendlindjen e tij në Sallagrazhdë të Suharekës./KP

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.