14 të vdekur gjatë pelegrinazhit në Mekë, temperaturat deri në 47 gradë

Gjatë pelegrinazhit në Mekë, 14 qytetarë jordanezë kanë humbur jetën, disa prej tyre si pasojë e goditjes së të nxehtit, ndërsa 17 të tjerë konsiderohen të zhdukur, njoftoi sot Ministria e Jashtme jordaneze, raporton Kosovapress.

Ambasadorja e Izraelit uron Bajramin e Vogël…Izraeli shpall një pauzë ushtarake përgjatë një rruge në Gaza për t…Kosova në pritje të raportit për masat nga BE-ja, optimizëm për heq…Moti gjatë javës, ja çka rekomandohet…The Sun: Shqiptarët e kthyen në kuqezi murin e famshëm verdhezi të …
Të paktën gjashtë vdekje ishin të lidhura me nxehtësinë, tha ministria të shtunën, duke shtuar se temperaturat në Mekë nesër do të arrijnë 47 gradë Celsius.

Nuk u specifikua nëse numri më i madh i vdekjeve të dielën ishte pasojë e vapës. Haxhi, i cili do të përfundojë të mërkurën, është një nga tubimet masive më të mëdha në botë dhe më shumë se 1.8 milionë haxhinj pritet të marrin pjesë në të këtë vit, njoftoi Autoriteti kryesor i Statistikave saudite.
Rrëmuja, zjarret në tenda, nxehtësia dhe faktorë të tjerë kanë shkaktuar qindra vdekje gjatë kësaj ngjarjeje të rëndësishme fetare në 30 vitet e fundit.

Ministria saudite e Shëndetësisë lëshoi ​​një paralajmërim për temperaturë të lartë të enjten dhe i këshilloi pelegrinët të pinë shumë lëngje dhe të shmangin qëndrimin jashtë gjatë pjesës më të nxehtë të ditës nga ora 11:00-15:00.

Ministria e Jashtme jordaneze njoftoi sot se ka koordinuar me autoritetet saudite procedurën në rastin e vdekjes së pelegrinëve dhe në rastin e transportimit të trupave të të vdekurve në përputhje me dëshirat e familjeve të tyre.
Në vitin 2015, të paktën 2.070 njerëz u vranë në një rrëmujë të madhe dhe turmë që shpërtheu gjatë haxhit pranë Mekës./KP

Share

About Us

Follow Us

Copyright 2023. All Rights Reserved.