PORTAL INFORMATIV CONTACT MARKETING
Shqipëria nominon filmin “Dita zë fill”, për çmimin Oscar
Posted date: 19.09.2017
“Dita zë fill”, pati premierën botërore në Festivalin e Sarajevës, ku fitoi “Zemrën e Sarajevës” për aktoren më të mirë protagoniste, shkruan KultPlus. ...
Koncert në nder të Nënës Terezë
Posted date: 04.09.2017
Nën patronazhin e Qytetit të Shkupit, e në organizim të Drejtorisë për Kulturë dhe Art, sonte do të mbahet koncert “Eja, bëhu drita ime”, në suaza të Ditëve të Nënës Terezë. ...
Fillojnë Mbrëmjet strugane të poezisë
Posted date: 23.08.2017
Me mbjelljen e drurit dhe lexim poetik për nder të fituesit të “Kurores së artë” – Çarls Simiq, sot në Strugë...
Përfundon \"Vera e Shkupit\" me koncert të grupit \"Foltin\"
Posted date: 31.07.2017
Me koncert nga grupit \"Foltin\" sonte përfundon në Suli han edicioni i sivjetmë i Verës së Shkupit. ...
Në QIK sot mbahet ekspozitë me punimet e piktorit të ndjerë Bedri Saraçini
Posted date: 01.06.2017
Qendra Informative Kulturore organizon ekspozitë me punimet e piktorit të ndjerë Bedri Saraçini (1943 – 2016). ...
Edhe në Maqedoni shënohet Dita ndërkombëtare e muzeve
Posted date: 18.05.2017
‘Muzetë dhe historitë kontestuese-duke e thënë të pathënën në muze’ është tema e shënimit të sivjetmë të 18 Majit-Ditës ndërkombëtare të muzeve. Temën këtë vit e dha Këshilli ndërkombëtar i muzeve (ICOM) dhe vlen për të gjitha vendet për vitin 2017, ndërkaq fokusohet në rolin e muzeve, të cilët, duke punuar për të mirën e shoqërisë, bëhen qendra të pajtimit të popujve, përcjell Telegrafi Maqedoni. ...
Ekspozitë e Omer Kaleshit në galerinë e ASHAM
Posted date: 04.04.2017
Në Sallonin ekspozues të Akademisë së shkencave dhe arteve të Maqedonisë, sonte prej orës 19 do të hapet ekspozita e veprave të piktorit shqiptar nga Maqedonia dhe me karrierë botërore Omer Kaleshi, i cili para tre vitesh e fitoi Medaljen për merita për Maqedoninë nga presidenti, Gjorge Ivanov. ...