PORTAL INFORMATIV CONTACT MARKETING
Macron paralajmëron Turqinë për operacionin në Siri
Posted date: 01.02.2018
Presidenti francez, Emmanuel Macron e paralajmëroi të mërkurën Turqinë të mos e kthejë ofensivën e saj ushtarake kundër militantëve kurdë në Sirinë Veriore në ‘një operacion pushtimi’. ...
May: Qytetarët e BE-së nuk do të kenë të njëjtat të drejta pas Brexit
Posted date: 01.02.2018
Kryeministrja britanike, Theresa May tha sot se shtetasit e BE-së që shkojnë në Britani gjatë periudhës së tranzicionit dhe pasi vendi largohet nga BE, nuk do të kenë të njëjtat të drejta për të qëndruar si ata që kishin shkuar para kësaj periudhe. ...
Trump zbut qëndrimin ndaj emigrantëve
Posted date: 01.02.2018
Presidenti amerikan, Donald Tramp zbuti tonet e ashpra kundër emigrantëve dhe i shtriu dorën e bashkëpunimit në Kongres rivalëve demokratë, në fjalimin vjetor i gjendjen e vendit, i njohur botërisht si ‘State of the Union’. ...
Dhjetë fëmijët e rritur nga kafshët e egra
Posted date: 31.01.2018
Keni qenë ndonjëherë në një restorant ose thjesht jashtë duke ecur dhe ju ka penguar zhurma e disa fëmijëve? ...
Loja e fundit gjeopolitike e Turqisë
Posted date: 31.01.2018
Ditët e fundit Turqia ka nisur një ndërhyrje ushtarake në Siri, duke i dhënë konfliktit sirian një dimension tjetër. Operacioni në fjalë quhet – ironikisht – “Dega e ullirit”, dhe Turqia aktualisht ka sulmuar pjesën veriperëndimore të Sirisë, një zonë e quajtur Afrin, e cila është tani pjesë e krahinës autonome – de facto – të Rojavas. Ky rajon, nën udhëheqjen e forcave kurde “YPG” (“Forcat e Mbrojtjes Popullore”) – të mbështetura nga SHBA – fitoi autonominë në vitin 2012, në teatrin e luftës civile siriane. ...
Tërmet i fuqishëm u regjistrua në Afganistan
Posted date: 31.01.2018
Tërmet me intensitet prej 6,1 ballë sipas shkallës së Rihterit në mëngjes u regjistrua në pjesën verilindore të Afganistanit, kumtoi Instituti gjeofizik amerikan. ...
Trump: Kina dhe Rusia, rivalë që duhet të konfrontohen
Posted date: 31.01.2018
Presidenti amerikan, Donad Trump, e ka përshkruar Kinën dhe Rusinë si rivalë, të cilët duhet të konfrontohen me “fuqi të pakonkurrencë” dhe i ka bërë thirrje Kongresit për t’i përmirësuar “të metat fundamentale” në marrëveshjen madhore atomike ndërmjet fuqive botërore dhe Iranit. ...